Přejít na hlavní obsah

Počasí zdrželo antarktickou expedici v Patagonii

Účastníci letošní výpravy dorazili na ostrov Jamese Rosse po čtrnácti dnech od odletu.

Momentka z pobytu vědců na ostrově Jamese Rosse v roce 2015.

Zvědaví tučňáci přivítali v sobotu účastníky jubilejní desáté expedice do Antarktidy. Vědci, technici a hosté dorazili na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse po čtrnácti dnech od odletu z České republiky, špatné počasí je totiž zadrželo v patagonském Rio Gallegos, odkud se letadlem přesouvali na argentinskou stanici Marambio a pak na základnu Masarykovy univerzity.

Účastníci expedice po přistání zprovoznili stanici, která letos nepotřebovala příliš očistit od sněhu. „Také moře kolem ostrova Jamese Rosse je poprvé po třech letech bez zámrzu. To ocenili zejména zvědaví tučňáci, kteří se letos po několikaleté přestávce zase vrátili do blízkosti stanice,“ uvedl vedoucí výpravy Pavel Kapler.

Nováčci ve výpravě si pochvalovali komfort základny, kterou se už první noc podařilo vytopit na téměř 15 stupňů a od druhého dne byla k dispozici i teplá voda. Všichni se také hned začali zabývat vědeckými úkoly. „Pět hostů Českého antarktického nadačního fondu našim vědcům pomáhá. S pomocí vrtné soupravy se například pokusí odebrat vzorky podloží pro mikrobiologický a geomorfologický výzkum z hloubky až deseti metrů, vytvořený vrt pak poslouží pro monitoring teploty v hlubších vrstvách permafrostu, tedy dlouhodobě zmrzlé půdy.

V následujících pěti týdnech budou vědci a jejich asistenti obcházet lokality dlouhodobých výzkumů, stahovat data z přístrojů, odebírat biologické i geologické vzorky, nebo měřit změny hmoty lokálních ledovců.

Pro jubilejní desátou výpravu byli vybráni zkušení a „univerzální“ terénní pracovníci, protože byla kvůli nejistotě financování početně omezená. Před koncem roku ale přišla dobrá zpráva, že ministerstvo školství výzkum v Antarktidě podpoří i v dalších čtyř letech. „Vláda schválila program dotovaný do té míry, že až do roku 2019 zajistí činnost stanice, její údržbu i logistické operace spojené s jejím provozem ve standardu minulých let. To nám umožní znovu zvýšit počet účastníků expedic na obvyklých patnáct až dvacet“ uvedl vedoucí projektu Pavel Prošek.

Hlavní novinky