Přejít na hlavní obsah

Chemici vylepšují bambusuril. Rozpouští se ve vodě

Sloučenina by jednou mohla sloužit pro transport léčiv v lidském těle.

Babusuril získal jméno podle toho, že se podobá článku bambusu.

Senzory v potravinářství nebo diagnostické soupravy v medicíně jsou věci, v nichž by se v budoucnu mohla uplatnit sloučenina bambusuril. V roce 2009 si ji patentovali odborníci z  přírodovědecké fakulty, kteří se látku dál snaží vylepšovat.

„Před šesti lety jsme měli k dispozici sloučeninu, která byla rozpustná pouze v organických rozpouštědlech. Vzhledem k potenciálním aplikacím bambusurilu v potravinářství či medicíně jsme ale potřebovali, aby byla schopná rozpustit se ve vodě. Nakonec se nám loni podařilo vodorozpustný bambusuril připravit,“ uvedl vedoucí výzkumu Vladimír Šindelář. Ve světě existuje celá řada molekul zachycujících anionty, ale jedině ta jejich si zachovává tuto schopnost i ve vodě.

Bambusuril je nově syntetizovaná molekula, která dokáže vázat záporně nabité částice, anionty. Má tvar krátké trubičky s dutinou uprostřed a podobá se tak článku bambusu, odtud plyne i její název. Díky schopnosti zachycovat anionty ve své dutině může sloužit jako přepravník těchto látek nebo jako pomůcka k jejich rozpoznání.

Odborníci z ústavu chemie také hledali, jak novou vlastnost sloučeniny využít. „Vzali jsme roztok několika aniontů ve vodě, přidali bambusuril a udělali analýzu pomocí nukleární magnetické rezonance. Tímto způsobem jsme byli schopni říci, kolik a jakého aniontu je v roztoku,“ popsal Šindelář možné využití sloučeniny.

Své místo by mohl najít například při hodnocení kvality potravin. Zároveň ale doplnil, že nukleární magnetická rezonance je velmi nákladná technika, a proto se tým v dalším výzkumu zaměří na jiné, přístupnější techniky, s jejichž pomocí by dokázal analyzovat směsi aniontů. Další potenciální využití se nabízí v diagnostice některých onemocnění.

Vědci pracovali i na tom, aby bambusuril uměl kromě zachycení aniont také uvolnit, protože jeho vazba se záporně nabitými částicemi je hodně silná. Tím rozšířili možné vyžití látky, která tak může posloužit i k transportu léčiva přímo do místa, kde má působit.

Šindelář doplnil, že ve výzkumu spolupracují se společností Contipro. „Je to velký přínos. My děláme základní výzkum a firmy zase zajímá komerční uplatnění,“ popsal výhody spolupráce s komerční sférou Šindelář.

Práci s bambusurilem letos ocenila společnost Siemens ČR. Výzkumný tým získal první místo v kategorii nejvýznamnější výsledek základního výzkumu v soutěži o cenu Wernera von Siemense.

Hlavní novinky