Přejít na hlavní obsah

Vědci chtějí rozpoznat Parkinsona dříve

Grant umožní neurologům nasadit účinnější terapii Parkinsonovy nemoci i roztroušené sklerózy.

Zlepšit diagnostiku dvou závažných onemocnění souvisejících s úbytkem mozkové hmoty, roztroušené sklerózy a Parkinsonovy nemoci, chtějí odborníci z institutu Ceitec Masarykovy univerzity. Podařilo se jim získat prestižní grant z Evropské unie v rámci programu Horizont 2020 Marie-Sklodowska-Curie Action, který umožní transfer nejmodernějších zobrazovacích technik ze Spojených států amerických do Evropy a především do praxe v nemocnicích, kde se dostanou k pacientům.

„Parkinsonova nemoc a roztroušená skleróza patří mezi vážná neurologická onemocnění, na která prozatím neexistuje lék, který nemoc zcela vyléčí. Dají se u nich jen zmírňovat projevy. S lepším rozlišením přístrojů a zajištěním vyšší přesnosti snímání mozku bychom ale mohli patologické změny mozku odhalit dříve, a nasadit tak účinnější terapii pro boj s těmito onemocněními,“ uvedl neurolog Martin Bareš, který grant ve výši 162 tisíc eur, tedy téměř 4,5 milionu korun, získal.

Projekt s názvem Microbradam má za cíl především přenos nových znalostí a technologií práce s magnetickými rezonancemi, jejich ověření a také zavedení do běžné klinické praxe. Jeho partnery jsou kromě Ceitecu MU také univerzity a vědecká centra v Itálii a  Finsku a Minnesotská univerzita ve Spojených státech, která patří mezi sto nejlépe hodnocených světových univerzit.

Do Spojených států tak v následujících měsících odjedou na školení techničtí pracovníci i lékaři, aby si osvojili nové možnosti využívání magnetických rezonancí. V polovině příštího roku pak začnou odborníci z Ceitecu MU ověřovat postupy přímo na pacientech.

„Díky vylepšení rozlišení a zvýšení přesnosti nových technologií bychom mohli zjistit, jak se degenerace mozku vyvíjí a co se na ní podílí, a zlepšit tak diagnostiku a následnou terapii,“ doplnil Bareš. Problematika se týká velkého množství pacientů. Jen v Česku trpí Parkinsonovou nemocí a roztroušenou sklerózou přibližně 40 tisíc lidí.

Bareš zdůraznil, že prestižní projekt získal Ceitec MU i díky vlastnictví magnetických rezonancí se silou magnetického pole tři tesly, které postupně nahrazují ve zdravotnictví běžně používané modely se silou magnetického pole 1,5 tesly.

Hlavní novinky