Přejít na hlavní obsah

Mumie barona Trencka je kompletní. Vrátil se jí prst levé ruky

Palec z mumifikovaného těla byl dosud z neznámých důvodů uložen v Muzeu města Brna.

Prst (vlevo) už zkoumali antropologové z Přírodovědecké fakulty MU a podařilo se jim zobrazit papilární linie, a získat tak otisky prstu barona. Vytvořili i jeho 3D model (vpravo).

K tělesným ostatkům barona Františka Trencka, které jsou uloženy v Kapucínské hrobce a na kterých nyní odborníci z Masarykovy univerzity provádějí výzkum, přibyl palec levé ruky. Ten byl doposud z neznámých důvodů uložen ve sbírkách Muzea města Brna na Špilberku. Ve středu 8. března ho ředitel muzea slavnostně předal provinciálovi řádu kapucínů Jiřímu Štivarovi.

„Přání řádu kapucínů na kompletaci ostatků barona Trencka jsme vyhověli hlavně z etických důvodů, museli jsme však nejprve prst oficiálně vyřadit z našich sbírek,“ popsal ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Zatím není známo nejen to, jak se prst ocitl v muzeu, ale ani to, proč byl oddělen od zbytku mumifikovaného těla.

Po slavnostním předání palce do rukou řádu kapucínů následoval pietní akt jeho pochování. Kapucínskou hrobku si jako místo svého posledního odpočinku vybral sám baron Trenck, nerušeně tam jeho ostatky ležely 268 let.

„Palec zřejmě někdo Trenckově mumii ukroutil na konci devatenáctého století přímo v hrobce. Další osudy palce jsou ale nejasné a neznáme ani důvod tohoto činu,“ řekl Petr Vachůt z Muzea města Brna.

Antropoložka Petra Urbanová z Masarykovy univerzity s modelem Trenckova palce.

Prst už zkoumali antropologové z Přírodovědecké fakulty MU a podařilo se jim zobrazit papilární linie a získat tak otisky prstů barona. Odborníci také vytvořili přesný 3D model prstu a vytiskli jeho kopie, do budoucna mají v plánu zrekonstruovat vojákovu podobu i zbytek těla a následně z ní vytvořit virtuální animace. Do této fáze projektu se zapojí také Katedra počítačové grafiky a designu Fakulty informatiky MU.

Mumie barona Trencka, který zemřel v roce 1749 ve vězení na Špilberku, byla 25. února převezena do Fakultní nemocnice Brno a podrobně naskenována. Hlavním cílem projektu je zjistit stav zachovalosti mumie a pokusit se zodpovědět některé z otázek a legend, které se k této historické osobnosti pojí.

Vedle Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty MU na projektu spolupracují Muzeum města Brna, Kapucínská hrobka a Fakultní nemocnice Brno.

Hlavní novinky