Přejít na hlavní obsah

Jak se žije na americké univerzitě

AnotacePancocha Pokud získáte Fulbrightovo stipendium pro pobyt vědců a přednášejících na některé z amerických univerzit, budete si muset načas zvyknout na změnu vašeho příjmení. Jelikož je pro mnoho Američanů výslovnost cizokrajných jmen a příjmení obtížná, udělají z vás jednoduše „Fulbrighta“.

Výzkum na Wright State University
V září 2009 jsem v rámci Fulbrightova stipendia zahájil několikaměsíční pobyt na Wright State University ve Spojených státech amerických. Výzkumné pracoviště SARDI (Substance Abuse Resources and Disability Issues), na kterém pracuji, sice formálně spadá pod lékařskou fakultu, ve skutečnosti je však na univerzitě i fakultě dosti nezávislé.

Odborní pracovníci zde tráví část své pracovní doby výzkumem a část v přímé práci s klienty v základních či středních školách, centrech poskytujících sociální služby či střediscích pro léčbu závislostí. Jsou zde zaměstnáni jak zdravotníci, tak psychologové, pedagogové a sociální pracovníci. U každého z nich je samozřejmostí skvělá znalost metodologie výzkumu.
Karel Pančocha pracuje v USA ve výzkumném centru, které se zaměřuje na aplikovaný výzkum sociální integrace a zneužívání návykových látek u osob s postižením. To spadá pod tamní lékařskou fakultu. Foto: Archiv Karla Pančochy.
Karel Pančocha pracuje v USA ve výzkumném centru, které se zaměřuje na aplikovaný výzkum sociální integrace a zneužívání návykových látek u osob s postižením. To spadá pod tamní lékařskou fakultu. Foto: Archiv Karla Pančochy.

Centrum se zaměřuje na aplikovaný výzkum sociální integrace a zneužívání návykových látek u osob s postižením. I když se to může zdát podivné, také člověk se zrakovým, tělesným nebo jiným postižením může mít problémy s alkoholem nebo drogami. Pokud vezmeme do úvahy obtížný přístup na trh práce a nízký sociální status mnoha postižených osob a přimícháme ještě závislost na návykových látkách, vznikne koktejl, se kterým si ani většina profesionálů neví rady.

Vzhledem k tomu, že na Masarykově univerzitě působím na Katedře speciální pedagogiky Pedagogické fakulty, je můj výzkum ve Spojených státech zaměřen na oblast vzdělávání a prevence zneužívání návykových látek u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Americká univerzita, město a region
Univerzita, která nese název průkopníků avioniky, bratrů Wrightových, sídlí v Daytonu ve státě Ohio. Tato škola se svými dvaceti tisíci studenty patří spíše do kategorie středně velkých institucí se širokou nabídkou více i méně tradičních studijních oborů.
Univerzita v Daytonu patří se svými dvaceti tisíci studenty mezi středně velké americké instituce. Její kampus se nachází na okraji města. Foto: Archiv Karla Pančochy.
Univerzita v Daytonu patří se svými dvaceti tisíci studenty mezi středně velké americké instituce. Její kampus se nachází na okraji města. Foto: Archiv Karla Pančochy.

Univerzitní kampus se nachází na okraji města. Vzhledem ke vzdálenostem je zde život bez vlastního automobilu v podstatě nemožný. Mé občasné příjezdy na kole tak mezi americkými kolegy vyvolávají nadšený údiv spojený s obavami o mé zdraví.

Město Dayton je symbolem letectví. Najdete zde mimo jiné impozantní Národní muzeum vojenského letectva Spojených států amerických. Své místo odpočinku zde našly stroje jako B-17 Memphiská kráska, nejslavnější bombardér druhé světové války, nebo B-29 Bockscar, ze kterého byla svržena atomová bomba na Nagasaki.

Region, ve kterém město leží, patří do tzv. „Rezavého pásu“, oblasti Spojených států s historicky vysokým podílem těžkého průmyslu. Tato oblast v minulých desetiletích zažila přesun průmyslových firem za levnější pracovní silou do zahraničí, ze kterého se dosud zcela nevzpamatovala.

Vzhledem ke geografické poloze nemají místní obyvatelé, včetně zaměstnanců univerzity, příliš velké zkušenosti s cizinci. Pokud jim však odpustíte, že o České republice příliš nevědí, odvděčí se vám upřímným zájmem o vaši kulturu, jazyk a politickou situaci.

Jak se stát Fulbrightem?
Získat Fulbrightovo stipendium vyžaduje od uchazeče hlavně disciplínu a výdrž. Zájemci z České republiky však mají to štěstí, že pražská pobočka Fulbrightovy komise je na vysoké profesionální úrovni a informace o stipendijních programech jsou pečlivě rozepsány na webových stránkách komise.

Prvním – a v celém procesu nejzásadnějším – krokem je získání zvacího dopisu od univerzity v USA. Ideálním způsobem pro získání kontaktu je osobní setkání s americkými kolegy, například na mezinárodních konferencích. Prostředníkem však může být i Centrum zahraničních studií Masarykovy univerzity.

Následujícím krokem je sepsání návrhu výzkumného projektu a pečlivé vyplnění grantové přihlášky. Celá věc je přesně strukturována, a to až na úroveň jednotlivých odstavců. Nevyplatí se proto příliš experimentovat a přemýšlet nad tím, proč určitou informaci vypisujete do přihlášky již potřetí.

Poté co několikrát přepíšete svůj grantový projekt, jej nechte opravit rodilým mluvčím, tak aby v něm nebyla jediná gramatická chyba. Nakonec je třeba ještě získat tři doporučující dopisy od významných odborníků z vašeho oboru, nejlépe také zahraničních. To vše vám zajistí vašich pět minut slávy před sedmičlennou komisí sestavenou ze zástupců Fulbrightovy komise a ambasády Spojených států. Pak již bude pouze na vás komisi přesvědčit, že jste to právě vy, kdo má být do programu vybrán. Zda vaši strategii podpoříte osobním šarmem či hlubokým zapálením pro věc nechám zcela na vašem uvážení.

Karel Pančocha,
Odborný asistent na katedře
speciální pedagogiky PdF MU

Hlavní novinky