Přejít na hlavní obsah

Heslo Erasmu ve Švédsku: Zkuste být na všechny milí

AnotaceHnilováKdyž jsem se chystala na svůj studijní pobyt v rámci programu Erasmus, měla jsem jet nejdřív do Portugalska. Později se Portugalsko změnilo na Španělsko a nakonec jsem v létě odjela do Švédska. I když jsem původně neplánovala odcestovat zrovna sem a zdálo se mi, že ani na mojí domovské Pedagogické fakultě nebyl o tuto severskou zemi velký zájem, musím nakonec říct jedno: Švédsko můžu všem, kdo o studijním pobytu přemýšlejí, jen doporučit.

Město, ve kterém se nachází moje univerzita, se jmenuje Linköping, a v nedalekém Norrköpingu má ještě univerzitní kampus. Mezi oběma městy je zajištěné autobusové spojení, které je pro studenty Linköping University zdarma.

Místní lidé si univerzitu spojují především s technickými obory, ale humanitní programy a kurzy mají podle mého názoru také velmi dobrou úroveň. Já navštěvuju především předměty zaměřené na vzdělávání a jsem s nimi opravdu spokojená. Výuka v Linköpingu funguje většinou tak, že si student vybere několik předmětů a nejprve dokončí jeden a až potom navštěvuje další. Je to zajímavé řešení. Nemusíme ve škole trávit tolik času, víc se na předmět soustředíme, máme čas na doporučenou literaturu, seminární práce a také na zábavu a přátele. U některých předmětů nemusíme skládat závěrečnou zkoušku. Nejdůležitější je četba a seminární práce, kterou student v závěrečné hodině konzultuje se svými spolužáky. Hodně velký důraz se ale neustále klade na skupinovou práci a spolupráci mezi studenty.

Většina studentů bydlí v takzvaném corridor rooms v univerzitním kampusu v Norrköpingu. Foto: Archiv I. Hnilové.
Většina studentů bydlí v takzvaném corridor rooms v univerzitním kampusu v Norrköpingu. Foto: Archiv I. Hnilové.
U pedagogických předmětů se mi líbí jejich náplň. Lektoři se nám snaží vysvětlit, jak učit v multikulturní společnosti, respektive třídě, a jak představit dětem jiné kultury a vychovávat je tak mnohem tolerantnější vůči svému okolí. Žádný z mých předmětů tady není vyučován jediným učitelem, většinou je pozván nějaký odborník na dané téma. Ten vede přednášku a potom dostaneme prostor na otázky a diskuzi. Učitelé často pocházejí z naprosto jiných koutů světa, třeba Pákistánu, Řecka nebo Španělska, takže o snaze poznávat nové kultury a jiné pohledy na věc se jen nemluví, ale je skutečná.

Studenty, kteří přijedou z Masarykovy univerzity, asi potěší, že tady funguje podobný informační systém jako doma, dokonce je tady i něco podobného jako naše „pajdácká“ moodlinka. Obojí má stejnou funkci jako u nás – slouží k registraci předmětů, přihlášení na zkoušku a podobně.

Ačkoliv je Erasmus studijní program, nejde v něm jen o studium. Ve volném čase se toho člověk možná naučí víc než ve škole. Denně se setkáváte s lidmi z celého světa, kteří se pro vás po celou dobu pobytu stávají přechodnou rodinou. A vy pro ně samozřejmě také. To je podle mě jedna z nejlepších věcí na Erasmu – přesvědčíte se, že existují i jiné pohledy na věc než jenom ten váš vlastní. Univerzita tady chystá pro „exchange“ studenty mnoho akcí – sportovních večerů, různých večeří, večerů mezinárodní kuchyně nebo tradic. Přímo v kampusu jsou navíc studentské kluby, které lidem setkávání ještě ulehčují.

Co se týče Švédů, jen těžko budete hledat milejší lidi. Většinou jsem se totiž opravdu setkala s lidmi, kteří byli přívětiví a snažili se člověku pokaždé pomoct. A navíc tady umí opravdu každý anglicky. Nezáleží na věku ani vzdělání, anglicky se domluvíte s kýmkoliv. Především v začátcích, kdy je nutné si vyřídit všechny záležitosti kolem studia, ubytování nebo cestování, vám to hodně pomůže.

Když už jsem se zmínila o ubytování, většina studentů bydlí v takzvaném corridor rooms v univerzitním kampusu. Studenti tady mají vlastní pokoj a WC se sprchou, na chodbě je společná kuchyň. Ubytování vypadá opravdu moc pěkně.

Jinými slovy, všem, kdo uvažují nad studijním pobytem v zahraničí, můžu Švédsko jen doporučit. Mimochodem jedna z koordinátorek, která se o nás studenty stará, po nás od začátku chtěla jediné: Zkuste být milí na všechny kolem. Myslím, že to docela dobře vystihuje povahu Švédů.

Ivana Hnilová,
studentka Pedagogické fakulty MU

Hlavní novinky