
Zimní škola, jejímž cílem bylo poskytnout informace o transformaci České republiky i názorový střet nad jejím hodnocením, byla rozdělena do pěti tematických bloků.
První den byl věnován tématu ekonomické transformace. Na problematiku vědy a její roli ve společnosti se zaměřili přednášející druhého dne. Středeční program Zimní školy se zabýval tématem nezávislosti médií v postkomunistických zemích a hodnotami spojenými s prací novináře. Diskusní přednáška poskytla několik pohledů na transformaci a současnou kvalitu českých médií. Všichni tři přednášející se shodli na prospěšnosti existence veřejnoprávních médií, diskuse se vedla nad mírou a způsobem jejich veřejné kontroly. Ve čtvrtek se účastníci věnovali otázce „Co znamená politická pluralita?“. Poslední den proběhla polemická přednáška na téma „Co potřebuje občanská společnost ke svému zdravému fungování?“

Diskusní přednáška poskytla několik pohledů na transformaci a současnou kvalitu českých médií.
Své pohledy na jednotlivá témata prezentovali například viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer, nestor české institucionální ekonomie prof. Lubomír Mlčoch, prof. FF MU Josef Šmajs, doc. Ivan M. Havel z FF UK, Jana Lorencová z České televize, dále Václav Žák, předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), Jan Čulík z britské Glasgow University, Petr Uhl, novinářka Petruška Šustrová, senátor Petr Pithart, ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata, představitel Liberálního institutu Pavel Chalupníček, aktivista Nesehnutí Milan Štefanec a další.
Program Zimní školy MU nebyl soustředěn pouze na tematické přednášky, semináře a polemické diskuse. Čeští i běloruští účastníci navštívili několik neziskových organizací (Amnesty International, Nový Prostor, Nesehnutí), seznámili se s fungováním institutu Veřejného ochránce práv a spolu s českými studenty připravili základ několika budoucím vzdělávacím a výzkumným projektům. Masarykova univerzita těm nejlepším z nich navíc nabídne možnost dalšího studia.