Přejít na hlavní obsah

Proč má smysl spolčovat se na univerzitě

Prezidentka Munie Johana Bojanovská glosuje, proč se dávat dohromady ve studentských spolcích.

Studenti Muni na letošním majálesovém průvodu.

Jsou studenti, kteří své působení na vysoké škole zasvětí jen studiu, jiní ale kromě přednášek věnují část své energie i do spolkové činnosti, která spojuje studenty se stejnými zájmy, smýšlením, ale i touhami a ambicemi. Láká vás online marketing, řízení vlastního projektu nebo byste se raději zapojili do dobročinné činnosti? Díky spolkům si můžete vyzkoušet doopravdy cokoli, co si zamanete.

Znáte tu otřepanou frázi, že dnes už vysokoškolský diplom nestačí, pokud nemáte žádnou praxi? Ať už je vaše odpověď jakákoliv, faktem zůstává, že je to pravda, i když se samozřejmě najdou obory, pro které to platí méně než pro ostatní.

Praxe se v dnešní době stává jedním z hlavních faktorů, po kterých firmy pátrají v našich životopisech. A přiznejme si to, ne každý patří mezi šťastlivce, které během studia přijmou na praxi v oboru, který je baví, nebo na místo, které by skutečně chtěli. A proto ať už hledáte pouze volnočasovou aktivitu, která vám vyplní volné místo v rozvrhu, nebo činnost, která vás dokáže přiblížit k vašemu vysněnému zaměstnání, nebo možná do míst, o kterých jste doposud ani nepřemýšleli, studentský spolek je dobrý start.

Spolky na univerzitě nabízí nespočet zajímavých činností a akcí, kterým se můžete věnovat. Od malých věcí, jako jsou debatní kroužky, až po příležitost organizovat akce pro tisíce lidí. Univerzita zaštiťuje přes sto spolků, které jsou studentům k dispozici, tak proč nebýt u toho?

Pro někoho se taková spolková činnost stane pouze několikatýdenní aférkou, než přesunou svůj zájem jinam, pro jiné je spolek určující cestou jejich života. Spolek se pro nemálo z nás stal startovní čárou našich kariér, ať už v nejvýznamnějších českých firmách, nebo při zakládání vlastních úspěšných projektů. Kromě toho se všechny spolky dokážou přizpůsobit vašim časovým možnostem, poskytují potvrzenou praxi a nespočet nových zkušeností a přátel jako bonus.

Proto pokud ještě váháte, zda jsou spolky to pravé ořechové, nebo si stále nedokážete přesně představit, z čeho všeho je možné vybírat, podívejte se na univerzitní web, kde je seznam všech spolků působících na Masarykově univerzitě. Nebo se rovnou přijďte osobně podívat na jejich nabídku na Jarmark spolků, který se koná 3. října na Fakultě sociálních studií MU.

Autorka je prezidentka Masarykovy studentské unie (Munie).

Hlavní novinky