Přejít na hlavní obsah

Charvát: Sport je tradiční součást univerzitního života

Sportovní klání vysokoškolských týmu mají ve světě velkou tradici a je dobře, že se prosazují i u nás.

Hokejový souboj je výborná příležitost, jak připomenout, že sportování patří ke zdravému životnímu stylu, myslí si Charvát. Foto: Martin Kopáček.

Závod osmiveslic oxfordské a cambridgeské univerzity prý v loňském roce sledovalo na čtvrt milionu diváků v Londýně na březích Temže a další miliony viděly souboj obou lodí v televizi. Nejslavnější sportovní klání studentů dvou vysokých škol se ovšem koná už od roku 1829, takže máme v Brně co dohánět.

Pamětníci vzpomínají, že dvě nejstarší brněnské vysoké školy – Vysoké učení technické v Brně a Masarykova univerzita – pravidelně soupeřily už v polovině minulého století v atletických závodech, konaných pod zkratkou T:U.

Mezitím se na pomyslném žebříčku popularity sportovních odvětví dostal do popředí nový favorit – lední hokej, kolektivní sport, který má v našem městě vynikající historii.

A tak nedávno vznikla nová tradice – každoroční hokejová bitva mezi největšími brněnskými univerzitami: Výborná příležitost jak velkému množství lidí připomenout, že sportování patří ke zdravému životnímu stylu a může to být i dobrá zábava.

Michal Charvát,
proděkan Fakulty sportovních studií MU

Hlavní novinky