Přejít na hlavní obsah

Český sen: ekonomika roste, ale vysoké školy dostanou méně

Rektor Mikuláš Bek glosuje návrh státního rozpočtu, který ubírá vysokým školám 700 milionů korun.

Česká vláda včera schválila návrh státního rozpočtu, který vysokým školám bere 700 milionů z jejich rozpočtu na rok 2016 v celkovém objemu přibližně 20 miliard. To se zcela nepochopitelně děje v době rekordního hospodářského růstu.

Třeba Německo naopak přidávalo univerzitám i v nejhlubší krizi, aby investovalo do budoucnosti. Ministryně Kateřina Valachová se snaží tento škrt zmírnit v rámci rozpočtu ministerstva školství, ale faktem je, že patrně bude oproti letošnímu roku nakonec chybět asi 400 milionů. Ještě v březnu přitom slíbil premiér Sobotka rektorům vysokých škol, že škrty nebudou.

Záminkou má být snižování počtu studentů. A to je další absurdita, protože když počty studentů v minulosti rostly, rozpočet se nezvyšoval. Naopak v době krize kolem roku 2009 se také škrtalo. Současné výdaje na jednoho studenta jsou tak dokonce nižší, než byly v roce 2006, a patří vůbec k nejnižším mezi zeměmi OECD.

Dosavadní stagnaci rozpočtu při snižování počtu studentů považovaly vysoké školy za minimální nápravu chyb z minulosti a cestu ke zvyšování kvality studia. Nyní ale nastává krok zcela opačným směrem.

K tomu je potřeba ještě přičíst, že v důsledku nízké akceschopnosti českých vlád nastane v roce 2016 téměř roční pauza v čerpání evropských fondů, které v posledních pěti letech částečně suplovaly veřejné financování vysokých škol ze státního rozpočtu.

Rektoři teď samozřejmě musí dále jednat, ale věrohodnost vládní politiky je vepsí...

Autor je rektorem Masarykovy univerzity.

Hlavní novinky