Hospodářské noviny: Město, kde vše je věda

To, čím je Brno v posledních letech, celkem vystihují dvě nedávné události konané ve stejný den. Tou první bylo dokončení špičkového areálu Středoevropského technologického institutu Ceitec za 5,2 miliardy korun v kampusu Masarykovy univerzity. Tou druhou pak recesistické zprovoznění "Knihovny Václava Klause", za níž stojí skupina nejznámějšího českého občanského aktivisty a nově i politika Matěje Hollana. Do zastávky v podobě Kaplického blobu instalovali poličky s Klausovými knihami, tenisovou raketu a tužky, aby si cestující mohli při čekání na autobus podtrhávat. Věda a satira se stávají typickými znaky jihomoravské metropole.

Za posledních pět let na jižní Moravu přiteklo zhruba 16 miliard z evropských fondů na stavbu výzkumných a vědeckých center. V jejich koncentraci se Brno vyšvihlo na špičku i v západoevropském srovnání. "Před dvaceti lety se město rozhodlo, že bude klást důraz na podporu vědy a výzkumu. Vyrostl obrovský kampus v Bohunicích, Ceitec, na stavebnictví zaměřený ADMAS při Vysokém učení technickém, Technologický park v Králově Poli. Jsou to miliardy a miliardy investic," říká Robert Kotzian, první náměstek primátora v dosluhující velké koalici občanských a sociálních demokratů.

>> více na webu ihned.cz

>> více na webu ihned.cz