Přejít na hlavní obsah

Reprezentace MUNI skončila druhá na Českých akademických hrách

Závodníci Masarykovy univerzity získali na brněnských hrách 19 zlatých, 20 stříbrných a 17 bronzových medailí.

Téměř šedesát medailových umístění nasbírali sportovci Masarykovy univerzity na letošních Českých akademických hrách, malé české olympiádě vysokoškoláků. Na akci, kterou letos organizovalo brněnské Vysoké učení technické, získali zástupci MUNI 19 zlatých, 20 stříbrných a 17 bronzových medailí. V celkovém hodnocení škol jim to vyneslo druhé místo hned za Univerzitou Karlovou a před třetím pořádajícím VUT.

Body do hodnocení nasbírali reprezentanti Masarykovy univerzity například za vítězství v basketbalovém turnaji mužů, futsalu žen, volejbalovém turnaji žen nebo smíšené kategorii ve frisbee.

Z jednotlivých sportovců na sebe upozornili například plavec Dominik Vavrečka, který získal hned pět medailí v disciplínách jednotlivců, nebo jeho kolegyně Tereza Polachová, jež si doplavala pro čtyři cenné kovy. Výrazně se zástupcům Masarykovy univerzity dařilo také v karate – Simona Forstová získala tři medaile a Martin Baňas dvě.

Všestrannost prokázala na atletických závodech studentka prvního ročníku Fakulty sportovních studií MU Gabriela Bojanovská. Stříbrnou medaili brala v hodu diskem i v hodu kladivem. „Jsou to moje srdcové disciplíny, i když závodím ještě i v dalších,“ podotkla po závodech Bojanovská, která měla z toho, jak se jí na Českých akademických hrách dařilo, velkou radost. „Tenhle rok pro mě byl hrozně těžký. Mám za sebou prvák na výšce, musela jsem si zvykat na spoustu nových věcí, takže k tréninku jsem se dostala jenom jednou týdně,“ vyjmenovala Bojanovská, která letos navíc poprvé závodí v kategorii dospělých a už ne mezi juniorkami. Na univerzitě studuje obor Animátor sportovních aktivit a Matematika se zaměřením na vzdělávání. Hodlá u nich zůstat, ale taky doufá, že už se aklimatizovala a příští rok bude mít zase trochu víc času na trénink. „Tyhle dvě medaile jsou pro mě povzbuzením, že to má cenu,“ řekla.

V úplně jiné situaci se na hrách ocitla orientační běžkyně Vendula Horčičková, která si doběhla pro stříbro v kategorii middle a bronz ve sprintu. Hry pro ni byly poslední studentskou akcí, na psychologii na Fakultě sociálních studií MU má totiž čerstvě po státnicích a nastupuje do první stálé práce. „Bylo to pro mě trochu rozloučení, teď se budu hodně koncentrovat právě na práci. Nastupuji do firmy Lidi z baru, kde budu jako psycholožka a personalistika pomáhat zaměstnancům Baru, který neexistuje a dalších podniků od jeho tvůrců,“ popisuje Horčičková.

Přesto to ale neznamená, že se sportem končí. Tím spíš, že už v něm leccos zažila. Horčičková je juniorská mistryně světa ve štafetě a na mistrovství světa dospělých už vybojovala i osmé místo. K tomu dlouhodobě běhá za švédské kluby, aktuálně za Malung. Právě tahle země je totiž orientačnímu běhu zaslíbená, a protože výborných domácích závodníků není dost, poohlížejí se činovníci oddílů také v zahraničí. „Orientační běh je hrozně populární ve všech severských zemích. Hlavně na velké štafetové závody si skoro všechny kluby hledají běžce v zahraničí, aby jim pomohli zaběhnout dobré výsledky. Stejně jsem se tam dostala i já,“ přiblížila Horčičková, pro kterou to znamená absolvovat se švédským klubem kromě závodů také soustředění.

Ačkoliv dohromady s prací to teď bude složitější, hodlá u orientačního běhu vydržet. Velkou motivací je pro ni totiž mistrovství světa, které bude za dva roky hostit Česká republika. „Už teď se na to tady doma těšíme všichni. Co bude dál, se uvidí,“ povídá s úsměvem čerstvá absolventka psychologie.

Hlavní novinky