Vznikla česká univerzitní hokejová liga. Hrát v ní bude i HC MUNI

Prát se o titul v ní bude osm týmů. Sezona startuje 25. září.

Vytvoření nové Univerzitní ligy ledního hokeje (ULLH) včera na tiskové konferenci oznámili zástupci České asociace univerzitního hokeje a dalších tuzemských hokejových subjektů. Účastníkem nové soutěže bude už od prvního ročníku také družstvo HC Masaryk University, které stejně jako ostatní české týmy v létě vystoupilo z Evropské univerzitní hokejové ligy. Sezona ULLH startuje 25. září.

Nová soutěž se prezentuje mottem „Jedna cesta, dva cíle“. „Jde nám o to, aby si hráči mohli prodloužit hokejovou kariéru právě prostřednictvím univerzitního hokeje. Zároveň to pro ně má být motivace, aby se vzdělávali a nevsadili všechno na jednu kartu,“ vysvětlil šéf soutěže Ondřej Šebek.

Liga bude mít ve svém historicky prvním ročníku osm účastníků, konkrétně týmy Akademici Plzeň, Black Dogs České Budějovice, BO Ostrava, Cavaliers Brno, Engineers Prague, HC Univerzita Palackého v Olomouci, UK Hockey Prague a HC Masaryk University. V průběhu sezony se spolu mužstva utkají ve třech kolech, přičemž pořadí po základní části nebude rozhodující pro to, zda se družstvo dostane do vyřazovací části, nebo ne. „Play-off budou hrát všechny týmy. Jde nám o atraktivitu soutěže, chceme, aby fanoušky hlavně bavila,“ zdůraznil Tomáš Hlaváč, předseda České asociace univerzitního hokeje.

Tvůrci nové soutěže chtějí navázat na to, co se už v Česku v hokeji na vysokých školách povedlo dokázat a posunout to ještě dál směrem k univerzitním soutěžím, jak fungují třeba ve Spojených státech.

Soutěžní tradice v Česku zatím neexistuje dlouho. Po revoluci se ustálilo jen akademické mistrovství republiky, které nebylo dlouhodobou soutěží. Před deseti lety ale v Brně studenti zorganizovali první velké hokejové klání mezi Masarykovou univerzitou a VUT. Na ně navázali vysokoškoláci v dalších městech, až se utkání stala tradicí, na kterou se těšily tisíce fanoušků. Právě odsud vzešly myšlenky na samostatnou dlouhodobější soutěž. České týmy je naplnily nejdřív účastí v Evropské univerzitní hokejové lize, kde působily celky ze čtyř zemí, a teď i vlastní samostatnou soutěží.

Pomáhat budou nové Univerzitní lize i Český svaz ledního hokeje, který by měl přispět v oblasti technického a personálního zázemí ligy, a také marketingová agentura BPA, která je výhradním partnerem českého hokeje. „Slibujeme si od toho všeho kultivaci sportovního prostředí a větší prostor pro růst hráčů, a to nejen po sportovní stránce,“ uvedl Josef Novák, jeden z manažerů HC Masaryk University. Jeho kolega Peter Bustin doplnil další atributy: „Jde i o zvýšení povědomí o lize a potenciál jejího růstu.“

Nejen oni, ale i zástupci dalších českých univerzitních klubů se tak vymezili vůči Evropské univerzitní lize, která podle jejich slov nenaplnila očekávání českých celků. „Do nové ligy jdeme s vidinou lepšího vedení po marketingové stránce, většího propojení s univerzitami a zvýšení rivality mezi jednotlivými týmy, a tím pádem i atraktivity,“ řekl Novák.

Vedení nové ligy na tiskové konferenci prezentovalo i trofej, o kterou se bude hrát – cenou pro vítěze bude pohár Jana Palacha. Zatím ale neexistuje. Do pár dní by ovšem měla být vyhlášena soutěž pro studenty uměleckých oborů, kteří mají navrhnout jeho podobu.