Přejít na hlavní obsah

Univerziáda: Medaile MU pochází ze střelnice

O medaile z  letní světové univerziády v Shenzenu se Masarykově univerzitě neočekávaně postarali střelci.

Zuzana Šostková  (vlevo) vystřílela  medaili spolu s Adélou Sýkorovou (uprostřed)  a Klárou Bartošovou.  Foto: Archiv Z. Šostkové.

Hodně se čekalo od basketbalistek a  také od volejbalistů, ale o  medaile z  letní světové univerziády v  Shenzenu se nakonec Masarykově univerzitě postarali ti, na něž se zase tolik nesázelo. Jednu zlatou a jednu bronzovou medaili vybojovali střelci.

Tu cennější si bude moct doma schovat střelec skeetař Petr Málek. Doktorand ekonomicko-správní fakulty ji vybojoval v soutěži družstev.

Stejně jako Zuzana Šostková svoji bronzovou. Ta se pro změnu prosadila ve sportovní malorážce. I  když si zlatou medaili přivezla už před čtyřmi lety z univerziády z  Bangkoku, letošní bronzová pro ni má snad ještě větší cenu. „Hlavně kvůli tomu, že závod měl hodně vysokou úroveň, o hodně vyšší než ten v Bangkoku. To, co nám tehdy bodově stačilo na první místo, jsme letos třetím místem ještě překonaly,“ říká studentka učitelství ruského a německého jazyka, kterou za pár dnů čekají státnice, takže univerziáda v Shenzenu pro ni byla tou poslední. „I proto jsem ráda, že na ni budu mít pozitivní vzpomínky.

Pamatovat si z  Číny ovšem bude třeba i  jiné věci. Například to, jak se nemohla po vítězství svého družstva spojit s kamarády, protože Čína blokuje sociální sítě, nebo specificky nastavenou střelnici v Shenzenu. „Všude jinde se střílí na elektroniku, ale tam jsme se trefovali do papírových terčů, které vyměňovali dobrovolníci. Nikde jinde na závodech jsem něco takového nezažila,“ vyvrací Šostková vžitou představu, že na čínských sportovních akcích mají všude nejmodernější vybavení. „Chvilku jsem byla naštvaná, že se terče mění moc rychle, a já tím pádem vůbec nevím, jak si vedu a jestli nemám něco změnit. Naštěstí pak ale dobrovolníky zpomalili,“ směje se.

Čeští univerzitní sportovci přivezli z Číny celkem dvě zlaté, jednu stříbrnou a čtyři bronzové medaile. Do Shenzenu jich jelo 123, aby startovali v patnácti sportovních disciplínách. Na medailový úspěch měly aspirovat také basketbalistky, ty však skončily až na devátém místě. Ještě o něco se hůř se vedlo fotbalistům, kteří se museli spokojit s jedenáctým místem.

Hlavní novinky