Přejít na hlavní obsah

Cyklista Vodák ujede i třináct tisíc kilometrů za rok

Na Masarykovu univerzitu přestoupila nová cyklistická naděje, Martin Vodák, který už za ni sbírá první úspěchy.

Foto: Archiv M. Vodáka.

Solidní sportovní přestup ve prospěch Masarykovy univerzity se povedl loni v létě s příchodem čtyřiadvacetiletého Martina Vodáka na filozofickou fakultu.

Když se tento cyklista poprvé zúčastnil akademického mistrovství republiky v silničním kritériu, vyjel bronz pro plzeňskou univerzitu, kde tehdy procházel bakalářským studiem. Na magisterské studium už ale posluchač ruštiny přešel do Brna, takže když se mu v srpnu povedlo znovu vybojovat bronzovou medaili na šampionátu v Letech u Dobřichovic, mohla se úspěšným závodníkem pyšnit už Masarykova univerzita.

Obhájit úspěch podle Vodáka ale lehké nebylo. „Sjela se spousta dobrých cyklistů a závodil s námi i výborný paralympik Jiří Ježek,“ přiblížil student, který se ve svých cyklistických začátcích ve čtrnácti letech proháněl nejdříve na horském kole. „Postupem času mi to ale přestalo vyhovovat, proto jsem přešel na silnici. Jsem vyšší, takže mi sedí víc, i když podle fyzických parametrů se moc usuzovat, kdo se na co v cyklistice víc hodí, nedá.“

Vodák uspěl na akademickém mistrovství v silničním kritériu, cyklistickém odvětví, kde nerozhoduje pořadí v cíli, ale body, které závodník na trati získá. Jezdí se na kola a cíl každého pátého se boduje. Vítězí pak přirozeně ten, kdo nasbírá nejvyšší hodnocení.

Student ruštiny Vodák se ovšem účastní i jiných závodů. Ačkoliv není profesionál, najezdí ročně okolo dvanácti až třinácti tisíc kilometrů. „Když jsem v Brně, tak to beru většinou na Vysočinu a zpět,“ popisuje muž, který závodí za tým CK Sportblažek, kde se potkává i s velkou osobností české cyklistiky minulých let, Františkem Raboněm starším.

Ačkoliv už muž, který má doma dvě medaile z dráhového světového šampionátu z let 1981 a 1983, není nejmladší, podle Martina Vodáka dokáže kamarády v týmu pořád ještě prohnat. „Věk nevěk, stále chce vyhrávat. Když proti němu závodíme my mladší, tak nás často poráží. Poměr jeho a našich vítězství je tak šedesát ku čtyřiceti,“ říká úspěšný univerzitní závodník o muži, jehož syn se dnes živí jako profesionální závodník a jezdí na ty nejslavnější podniky, jako je například Giro d´Italia.

Hlavní novinky