Přejít na hlavní obsah

Proti Číňankám je to těžké, tvrdí studentka informatiky

Kristýna Mikulcová si letos ve stolním tenisu zkusila i nejvyšší evropskou soutěž, Ligu mistryň.

Kristýna Mikulcová si letos ve stolním tenisu zkusila i nejvyšší evropskou soutěž, Ligu mistryň. Foto: Archiv K. Mikulcové.

Kristýna Mikulcová studuje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity prvním rokem počítačovou grafiku a zpracování obrazu. Spoustu věcí na škole zatím nestihla, třeba do povinného tělocviku se teprve chystá. Hlavní halu na fakultě sportovních studií už si ovšem začátkem března vyzkoušela zevrubněji, než spousta jejích kolegů.

Nastoupila tam totiž jako účastnice mistrovství republiky ve stolním tenisu. „Dopracovala jsem se do nejlepší šestnáctky a neprošla přes hráčku, která nakonec skončila třetí. Vyloženě zklamaná z toho nejsem, byla jsem ráda, že jsem se dostala tam, kam jsem se dostala,“ líčí Mikulcová, aktuálně patnáctá hráčka českého nasazovacího žebříčku.

Už z toho je jasné, že studentka informatiky nebyla na šampionátu žádným náhodným účastníkem.

Mikulcová stíhá kromě vysokoškolského studia hrát také extraligu ve stolním tenisu. Za svůj domovský klub z Břeclavi letos nastoupila ve dvou evropských pohárech – Lize mistryň a Poháru Evropské unie stolního tenisu. „Jde o soutěže, kde se potkávají nejlepší evropské týmy. Díky nim jsem se podívala třeba do španělské Cartageny a objeli jsme i sousedy České republiky,“ pochvaluje si Mikulcová.

Český klub se v Evropě neprosazuje snadno
Rovnou ale říká, že prosadit se v Evropě je pro český klub těžké. Elitní evropské oddíly totiž ve svém kádru mívají stolní tenistky z Číny, jejichž úroveň je přece jen výš než úroveň Evropanek. „Neumíme proti nim moc hrát, jsou rychlejší a preferují styl, který nám nesedí,“ popisuje Mikulcová, ale uznává, že důvody převahy asijských hráček je třeba hledat ještě jinde. „V Číně je daleko větší konkurence, takže holky, které už hrají závodně, patří do opravdu top kategorie. A také je pravda, že trénují třeba šest sedm hodin denně.“

Takové tenistky se svým sportem bez problémů uživí. Vydělávat si peníze stolním tenisem ovšem dokážou rovněž nejlepší Češi. Například vítězka republikového mistrovství Iveta Vacenovská reprezentuje rakouský Linec. „Do takových klubů se většinou dá dostat jen tak, že se závodník blýskne výborným výsledkem na závodech v zahraničí,“ vysvětluje posluchačka Fakulty informatiky MU.

Sama zatím o zahraniční kariéru úplně neusiluje: „Snažím se v první řadě stíhat školu i sport. Je to ale náročné, zápasů i turnajů hrajeme opravdu hodně. Všechno se uvidí podle toho, jak to půjde kloubit dohromady.“

Hlavní novinky