Přejít na hlavní obsah

Basketbalisté mmcité: Přesun na univerzitu se vyplatil

Ligoví basketbalisté mmcité Brno za sebou mají první sezonu na Fakultě sportovních studií MU.

Studenti mají ideální příležitost poznat zásady chodu prvoligového klubu.

První sezonu v hale Fakulty sportovních studií MU mají za sebou ligoví basketbalisté mmcité Brno. Tým se do budovy v bohunickém kampusu přestěhoval na podzim ze zastaralé haly Morenda a změnu si teď hráči i management nemůžou vynachválit.

Jan Kozina je jedním z několika hráčů, kteří v týmu mmcité kombinují školu s basketbalovou kariérou. Kozina má ovšem velkou výhodu. Přímo na fakultě sportovních studií studuje sportovní management, takže díky přestěhování mu odpadlo neustálé přejíždění.

„Je to super, můžu sem ráno přijet, odběhat si trénink, jít do školy a pak zase znovu na trénink,“ pochvaluje si rozehrávač, který tento akademický rok tráví na fakultě víc času než kdekoliv jinde. Otrava to prý začala být až úplně na konci sezony.

„Pořád ale platí, že tohle stěhování je pro nás velké plus, pro celý klub je to velký krok kupředu. Výborné zázemí tu máme my hráči i fanoušci, kterých na nás teď chodí víc,“ vypráví Kozina, kterého mohl kdokoliv ze studentů univerzity potkat i mimo budovu fakulty. Klub se totiž snaží přitáhnout na zápasy co nejvíc nových příznivců, a tak dělá před domácími duely akci, při které hráči v dresech rozdávají zadarmo lístky v chodbách kampusu.

Nejradši by je nalákal vítěznými zápasy, to se letos ale navzdory předsezonním plánům úplně nepovedlo. Klub se nedostal do play-off, na které si po loňském zachraňování ligové příslušnosti brousil potichu zuby. „Nechci se vymlouvat, ale podepsaly se na nás velké změny v kádru. Hodně hráčů přišlo a hodně odešlo, takže se v průběhu sezony pořád někdo zapracovával,“ zdůvodnil konečný stav Kozina.

Pohodlí pro klub, příležitost pro fakultu
Stejný názor má také generální manažer klubu Martin Pavelec. „Play-off jsme měli na dosah a je nám líto, že jsme se do něj nedostali. Tím spíš, že jsme mohli narazit na Nymburk, nejlepší český tým, který by tady na fakultě sehrál dva zápasy a byla by tady určitě krásná atmosféra,“ říká Pavelec, jenž se bude spolu s ostatními členy realizačního týmu snažit na jaře a přes léto kádr stabilizovat.

Fungování v nové budově si ale ani on nemůže vynachválit. „Je to přesně to, co jsme potřebovali. Jsme tady moc spokojení,“ shrnuje.

Stará hala Morenda už podle manažerových slov nebyla příjemná pro hráče ani fanoušky a problémy v ní byly také kvůli televizním přenosům. Česká televize, která ligová basketbalová utkání standardně vysílá, nerada natáčí záběry, které zabírají hráče, ale končí ve zdi. Ve staré hale to ovšem jinak nešlo. Zato v tělocvičně fakulty sportovních studií mohla vzniknout plošina, ze které lze najednou zabírat zápas i fanoušky na tribuně.

Možností, kam se mohli basketbalisté přestěhovat, bylo víc. Ani jedna však nebyla tak dobrá jako dnešní řešení. „Nabízela se ještě hala Vodova nebo Rosnička, jenže v obou už nějací ligoví sportovci jsou, a tak by naše fungování tam bylo složité,“ vysvětluje Martin Pavelec.

Na fakultu sportovních studií chtěl navíc proto, že basketbal právě na univerzitách vzniknul. Bylo jen potřeba vyřešit, jak se v hale týmové tréninky poskládají s rozvrhem studentů. „Z toho jsme měli největší strach, ale vyšlo to. Za vstřícnost, kterou jsme tady odevšad cítili, jsme moc rádi. Že k tomu univerzita přistupuje pozitivně, je pro nás motor do další práce.“

Management mmcité plánuje na další sezonu ještě víc posílit marketing směrem ke studentům, aby si jich na zápasy našlo cestu ještě víc. Že další sezona bude, potvrzuje i děkan fakulty sportovních studií.

„Působení basketbalistů mmcité na naší fakultě vnímám jako přínosné, zejména z důvodů propojení teorie a praxe. Studenti mají ideální příležitost poznat zásady chodu prvoligového klubu,“ uvedl děkan a doplnil, že počítá s další spoluprací také v oblasti trenérské praxe, regenerace a výživy, fyzioterapie a managementu sportu.

Hlavní novinky