Přejít na hlavní obsah

Týden studenta: Sociolog z USA se plánuje učit česky

Z Los Angeles přes Londýn až do Brna – taková byla cesta Joshuy Bauma za kulturní sociologií na Masarykovu univerzitu.

Nový domov minimálně na dva roky našel Joshua Baum v bytě na Bratislavské, odkud to má kousek do parku Lužánky, kam chodí pravidelně aspoň jednou týdně běhat.

Joshua Baum pochází z Los Angeles, právě si ale plní sen na Fakultě sociálních studií MU, kde studuje kulturní sociologii. První ročník, na kterém se organizačně podílí i tři další evropské univerzity, je charakteristický spoustou četby. I tak má čas na poznávání Brna, které si už stačil zamilovat.

Učební zátěž magisterských oborů se většinou nedá moc popsat tím, kolik času student tráví ve škole a jak nabitý má rozvrh. Joshua Baum a jeho studium anglicky vyučovaného oboru Cultural Sociology jsou toho příkladem. „Jsem v prvním semestru a do školy chodím na čtyři předměty. Není to nijak extra moc, ale každý týden mám za úkol kromě toho přečíst zhruba 250 stran povinné literatury a napsat několik textů,“ vysvětluje na úvod.

Základní předmět, na který dochází vždy v úterý odpoledne, je obecná sociologie. Studenti na přednáškách probírají základní teorie a přístupy, které se k sociologii váží. Jde tak o jakýsi široký úvod do sociologie coby mateřského oboru. Kromě toho je pak čeká i seminář, kde o konceptech a hlavně interpretaci zadané literatury debatují. „Za důležitý považuji předmět o metodologii výzkumu. Vyučující se nám snaží předat poznatky, které jsou klíčové pro přípravu diplomové práce. Probíráme hlavně specifika kvantitativních a kvalitativních metod,“ popisuje výuku Joshua.

Jeho posledním zapsaným předmětem v tomto semestru je úvod do kulturní sociologie. Kromě rozebírání kultury jako takové se studenti věnují třeba sémiotické analýze nebo pojmům, jako je materialismus či kolektivní paměť.

Hlavní je četba

Skoro ve všech zmíněných kurzech má Joshua povinnost každý týden odevzdávat seminární práci, která se většinou zaměřuje na kritickou reflexi zadané literatury. „Asi největší část týdne trávím doma za stolem a čtu. Je to ideální místo, protože se tam dokážu soustředit. Občas, hlavně když potřebuju použít nějakou knížku z knihovny, kterou si nemůžu odnést domů, trávím čas i ve fakultní knihovně,“ popisuje student.

Studentů, kteří navštěvují stejný program jako Joshua, není mnoho, a těch, kteří s ním pravidelně navštěvují stejné přednášky a semináře, je ještě méně. Konkrétně šest. „V tak malé skupině nebyl vůbec problém se rychle spřátelit, navíc jsme se skoro všichni znali už z orientačního týdne, který jsme měli před začátkem výuky letos v září,“ svěřuje se Joshua s tím, že s přáteli často objevuje brněnské kavárny. Oblíbil si třeba kavárnu Podnebi nedaleko fakulty.

Nový domov minimálně na dva roky našel v bytě na Bratislavské, odkud to má kousek do parku Lužánky, kam chodí pravidelně aspoň jednou týdně běhat. Daleko to koneckonců nemá ani do školy, pokud zrovna moc nespěchá nebo není špatné počasí, chodí z Bratislavské na Joštovu zásadně pěšky.

Na Brně a jeho obyvatelích, a to nejen studentech, oceňuje přátelský přístup a otevřenost, kterou si prý samotní Češi možná ani neuvědomují. A že má s čím srovnávat. Přestože Joshua pochází z kalifornského Los Angeles, jeho cesta na Masarykovu univerzitu vedla přes Londýn a trvala několik let.

Z USA do Londýna

„Ve Spojených státech jsem studoval politologii, nicméně bakaláře jsem dokončil se specializací na marketing. V roce 2008 jsem se totiž podílel na prezidentské volební kampani Baracka Obamy a následně jsem zjistil, že všechny ideály, se kterými jsem politologii studoval, reálná politika značně zklamala. Když jsem dokončil školu, začal jsem pracovat ve finančnictví,“ vzpomíná Joshua.

S jeho pobytem v rodné zemi je spojena také nepříjemná životní událost – jednou ráno se probudil a byl na jedno ucho hluchý. To pro něj znamenalo jasný impulz ke změně celého života. Odstěhoval se do Londýna a rozhodl se finančnictví vyměnit za něco kreativnějšího.

„Našel jsem si místo v Britském muzeu, kde jsem pracoval více než tři roky. S přicházejícím brexitem se ale značně změnily nálady na pracovišti a v jinak dost mezinárodním kolektivu už to pro nás, kteří jsme neměli britské občanství, nebylo příjemné. Rozhodl jsem se tedy vrátit do školy a dodělat si magisterský titul,“ přibližuje student.

Věděl, že se chce vrátit k některému z humanitních oborů, a když se poohlížel po celé Evropě, jednoznačně ho zaujala nabídka Masarykovy univerzity. „Nikam jinam jsem si přihlášku ani nepodával. Kulturní sociologie je přesně to, co jsem hledal, navíc je úžasné, že Česká republika leží krásně uprostřed Evropy,“ říká Joshua.

Studijní obor, do něhož se přihlásil, je přitom takzvaným joint degree. Fakulta sociálních studií ho organizuje spolu s univerzitami v Grazu, Zadaru a Trentu. Podobně jako studenti na Erasmu tak Joshua pravidelně řeší spoustu záležitostí se studijním a zahraničním oddělením na fakultě.

Naučit se česky

„Zatím na to nebyl čas, ale chci začít pořádně prozkoumávat město a vyrážet na výlety do okolí. Je skvělé, že z Brna je výborná dostupnost do dalších blízkých měst. V zimě, jakmile skončí zkouškové období, se taky chci začít učit česky. Brňané jsou sice vstřícní a komunikují se mnou anglicky naprosto bez problémů, nechci ale pořád být v pozici, že nemám jinou možnost,“ prozrazuje své plány student.

V příštím semestru chce také v Brně začít pracovat, bude učit angličtinu. Vlastní totiž prestižní cambridgeský certfikát a soukromé hodiny angličtiny dával už v Londýně, takže proč toho nevyužít. „Jakmile skončím magisterské studium, chci si ještě udělat doktorát. V Brně se mi ale opravdu líbí, takže je dost pravděpodobné, že i na něj zůstanu tady,“ uzavírá Joshua.

Hlavní novinky