Přejít na hlavní obsah

Student z Kypru: Pracovat v lékárně a pomáhat lidem byl vždycky můj sen

Pětadvacetiletý Georgios Paranis z Kypru je jedním ze zahraničních studentů, kteří studují farmacii na MU. Do Brna se přestěhoval před čtyřmi lety.

Práce v lékárně studenta lákala už od malička – jeho rodiče totiž vlastní lékárnu, kam jim často chodil vypomáhat.

Jako zahraniční student vnímá přesun farmacie pod Masarykovu univerzitu velmi pozitivně, zvlášť kvůli tomu, že její součástí je i lékařská fakulta, s níž teď mohou intenzivněji spolupracovat. „Myslím, že to velmi pozvedne kvalitu výuky, která už tak byla na vysoké úrovni. Ve škole mě to baví už od samého začátku, je úžasné pozorovat, jak náročný proces se skrývá za výrobou léčiv,“ říká Georgios.

Farmacie a práce v lékárně ho lákala už od malička, inspirovali ho k tomu jeho rodiče, kteří na Kypru už třicet let vlastní dvě lékárny, kam jim často chodil vypomáhat. Na práci lékárníka se mu nejvíc líbí, že může lidem pomáhat k tomu, aby se uzdravili a cítili lépe, zároveň ho ale také baví práce a komunikace s lidmi.

O tom, že by vystudoval magisterské studium v zahraničí, začal přemýšlel už na střední. „Chtěl jsem si zkusit žít několik let v cizině a taky poznat studenty z celého světa. Pro Česko jsem se rozhodl úplnou náhodou díky středoškolským veletrhům studia v zahraničí – malá země uprostřed Evropy mě okamžitě zaujala tím, že je tam pivo levnější než voda,“ vzpomíná pobaveně zahraniční student.

Farmacie mu otevřela nové příležitosti

Svého rozhodnutí dodnes nelituje, Brno i fakultu si od začátku zamiloval a studium i práce v laboratořích ho navíc tak nadchly, že si dokonce chvíli pohrával s myšlenkou pokračovat na doktorát nebo jít pracovat pro zahraniční farmaceutické společnosti. Nakonec se ale přece jen plánuje vrátit na Kypr, i když nevylučuje, že se to možná někdy změní – až na univerzitě si totiž uvědomil, kolik příležitostí mu diplom z Farmaceutické fakulty otevírá.

Studenta závěrečného ročníku farmacie teď čekají poslední dva týdny v Brně, kde dokončuje praxi. „Pracuju v jedné lékárně v centru, ve které mají i laboratoře. Tam trávím většinu času a připravuju různá léčiva – od krémů přes kapsle až po roztoky. Je to skvělá zkušenost a hodně mě to baví. A navíc mám skvělé kolegy, kteří mi se vším pomáhají a učí mě spoustu nových věcí,“ přibližuje student.

Po skončení stáže v brněnské lékárně se Georgios přesune zpátky domů na Kypr, kde ho čeká půlroční stáž v lékárně a dopisování diplomové práce zaměřené na PLGA mikročástice se dvěma zapracovanými léčivy různých rozpustností. Data už má sesbíraná z fakultní laboratoře a zbývá mu jen práci dopsat a v květnu obhájit.

„Poslední ročník studia už vlastně v Brně vůbec nebudu, což mě mrzí – už teď mi chybí Brno, místní lidé, mí zahraniční kamarádi i to, že z Česka je to všude kousek. Ty čtyři roky, které jsem tu prožil, byly úžasné. Ve škole to sice chvílemi bylo náročné, ale hodně jsem se i díky skvělým pedagogům naučil. Do Brna se ale určitě plánuju v budoucnu opakovaně vracet, je to můj druhý domov. A už teď se těším, jak bude fakulta pod Masarykovou univerzitou vypadat za pár let. Plány jsou velké,“ říká Kypřan.

Hlavní novinky