Přejít na hlavní obsah

Co jít studovat aneb Jak nepodcenit výběr studijního programu

Udělejte krok zpět a zamyslete se nad tím, jací jste a jaké máte představy o budoucnosti.

Tak kam to bude?

Stojíte právě před otázkou, kam podat přihlášku ke studiu na vysoké škole? Ano, není to legrace. Volba vás neovlivní na následující tři roky nebo pět let, ale téměř s jistotou určí směřování celé vaší budoucnosti. Proto je dobré nebrat to na lehkou váhu a věnovat výběru patřičnou péči.

Nejdřív je ale potřeba udělat krok zpátky a zamyslet se sami nad sebou. Až potom se věnujte vyhledávání všech důležitých informací o sudijních programech, které vás zaujmou. Jakmile máte tyhle dva balíčky informací připravené, nasypte je na jednu hromádku a poskládejte z nich výsledek.

Seznamte se, vaše já

Vezměte si tužku a papír a zkuste si odpovědět na následující otázky: Které předměty ve škole vám jdou a zároveň vás baví. Co opravdu není vaše parketa? Vyhovuje vám učit se nazpaměť spoustu textu, nebo hledat nové postupy řešení? Tíhnete spíš k humanitním, přírodovědným, nebo k technickým programům? Jak trávíte svůj volný čas? Při jakých činnostech ztrácíte pojem o čase?

Položte si i otázky na budoucnost. Co od studia na vysoké škole opravdu očekáváte? Je to osamostatnění a studentský život? Příprava na budoucí povolání? Sběr zkušeností? Seberealizace? Přemýšlejte také o budoucím zaměstnáním. Bude vás bavit práce, ke které program primárně směřuje? Kde se vidíte za 10 let? Chcete mít práci, rodinu, dům, auto? Chcete podnikat? Budete žít v Česku, v zahraničí nebo cestovat?

Ptejte se kolem sebe

Zjistěte si názory těch, kteří znají vaše kvality i nedostatky. V první řadě se určitě ptejte rodičů. I když na jejich názory nakonec třeba nedáte, aspoň si je vyslechněte. Obejděte taky dobré kamarády a nebojte se ptát ani svých učitelů nebo pedagogického poradce na své škole.

Vyberte si studijní program

Projděte si nabídku studijních programů na webu univerzity a zaměřte se na všechny, které by vám mohly být blízké. Později vyřaďte ty, které neodpovídají vašim prioritám.

Zajímejte se hlavně o zaměření programu a jeho cíle, přečtěte si znalosti, dovednosti a kompetence úspěšných absolventů. Určitě se podívejte i na plánovaným průběh studia a požadavky. Posloužit vám může seznam nejčastěji zapisovaných předmětů, který vám naznačí třeba to, jestli je studium organizované převážně formou přednášek, nebo kombinací přednášek a cvičení.

Prověřte si taky možnosti navazujícího magisterského studia. Nabízí ho škola, nebo budete v případě zájmu muset přestoupit na jinou? Existuje vůbec vhodné navazující studium? Anebo stačí jenom získat bakalářský titul?

Hledejte také informace o pracovním uplatnění absolventů. V jakých profesích nebo v jakých firmách či organizacích se mohou absolventi uplatnit? A v jakých regionech (a jestli v tuzemsku nebo v zahraničí) takové pracovní nabídky existují?

Po prvním výběru pomocí informací na webu je dobré se s programem seznámit osobně. Využijte dnů otevřených dveří nebo si na školu a do daného města prostě sami zajeďte. Prohlédněte si zázemí fakulty a technické vybavení, které budete mít při studiu k dispozici. Promluvte si na místě s aktuálními studenty.

Zkuste taky najít ve svém okolí někoho, kdo vámi vybraný program studuje nebo pracuje v oblasti, o kterou se zajímáte. Zeptejte se ho, jak vypadá jeho běžný den ve škole nebo v práci. Případně si aspoň přečtěte náš seriál Týden studenta, kde představujeme běžný studentský život na všech devíti fakultách.

Buďte nadčasoví

Nezapomeňte, že v dnešním světě probíhají změny ve společnosti čím dál rychleji a zvláště to platí pro trh práce. Programy, které se dnes můžou jevit jako velmi praktické a specializované, nemusí, až dostudujete, vůbec existovat, a naopak jiné, kde uvítají flexibilního člověka s otevřenou hlavou, třeba teprve vzniknou. Doba přeje technologiím, inovacím, vzdělávání, ale i cizím jazykům a měkkým dovednostem, jako je práce v týmu a schopnost se učit.

Co teď?

Teď už máte všechny podstatné informace, a tak už zbývá jen je porovnat a podat přihlášku na ten správný program.

Nezapomínejte na své pocity: Emoce jsou užitečným nástrojem, který vám může napovědět, jestli jste si vybrali dobře. Zkuste se vžít do své role vysokoškoláka na vybraném programu. Představte si, jak studujete. Cítíte se dobře, pohodlně a naplnění? Nebo se naopak nudíte, máte strach, jste ve stresu? Pokud vás trápí už jen představa určitého studia nebo na něj navazující práce, je to signál, že tudy cesta nevede.

Podejte to

Počet přihlášek, které na různé programy Masarykovy univerzity podáte, není nijak omezený. Nebojte se podat jich víc na podobné či příbuzné programy, zvýšíte tím své šance. Nemá ale cenu hlásit se na programy, o kterých dopředu víte, že tudy cesta nevede.

A hlavně podání přihlášky nenechávejte na poslední chvíli. Stačí jenom kliknout na elektronickou přihlášku a všechno vyplnit.

Hlavní novinky