Přejít na hlavní obsah

Díky kontaktům z Kalifornie založil student firmu

Studentský život v San Diegu je úplně jiný než v Brně. Student informatiky Vladimír Eliáš semestr využil po studijní pracovní stránce.

Z kampusu jsem vycházel jen ve chvíli, když jsme šli surfovat, na party do města nebo když jsme jeli s americkými spolužáky cestovat po Kalifornii, popisuje student.

Student informatiky Vladimír Eliáš se chtěl už odmalička podívat do Kalifornie, lákala ho svým životním stylem a IT příležitostmi. Když ale studoval bakaláře na VUT, neměl možnost vyjet do USA na zahraniční pobyt, což byl jeden z hlavních důvodů, proč na magistra vyrazil na Muni. 

Masarykova univerzita je totiž jako jediná univerzita v Česku členem mezinárodní sítě ISEP, která nabízí možnost studovat až na 150 univerzitách v USA a desítkách dalších v 50 zemích světa.

„Největší výhodou ISEP je to, že člověk může v Americe studovat za stejné náklady jako v Česku – program funguje na principu, že za amerického studenta, který přijede studovat do Česka, zaplatím náklady na pobyt v Česku, což je nějakých 38 tisíc za semestr, a americký student na oplátku za mě zaplatí školné, ubytování a jídlo v USA,“ přibližuje student a dodává, že od Masarykovy univerzity navíc ještě získal stipendium deset tisíc korun na měsíc.

Vladimír odjel na semestr na univerzitu v San Diegu, která leží asi hodinu od hranic s Mexikem. „Byl to úplně jiný studentský život než v Brně. Bydlel jsem v kampusu, kde jsme měli všechno: tenisové kurty, bazén, vířivku, vlastní kino i bowlingovou dráhu. Z kampusu jsem vycházel jen ve chvíli, když jsme šli surfovat, na party do města nebo když jsme jeli s americkými spolužáky cestovat po Kalifornii,“ popisuje student.

I ve škole se Vladimírovi velmi líbilo. „Zapsal jsem si dva předměty, kde jsme trénovali projev na veřejnosti – každý týden jsem si zkoušel před velkým publikem pronášet nejrůznější typy projevů. Byl to velmi stresový předmět, ale hodně mě to naučilo. Chodil jsem také na programování, ale musím říct, že v Brně jsme na mnohem lepší úrovni. Učitelé se ptali na jednoduché otázky, a když jsem odpovídal, ostatní studenti se na mě dívali, jako kdybych byl další Bill Gates,“ směje se.

Semestru v Kalifornii využil student i po pracovní stránce: Na nejrůznějších IT konferencích získával zahraniční kontakty, díky nimž se svým spolužákem z Brna založili zhruba před rokem firmu Lunadio. „Zabýváme se vývojem webových a mobilních aplikací, od myšlenky až po reálný produkt. Klienty máme z celého světa,“ přibližuje student práci týmu, který má v současnosti pět členů.

Vladimír se ze studijního pobytu vrátil loni v červnu, teď pracuje na diplomové práci – spolu s kamarádem vytváří aplikaci Eatster na rozvoz jídla. „Nelíbí se mi současné aplikace, jsou pomalé, a než člověk zjistí, co které restaurace nabízí jako polední menu, musí několikrát klikat. Proto jsem navrhl jiný koncept: Po přihlášení do aplikace člověk hned vidí několik nejbližších restaurací a výpis jídel včetně fotek,“ popisuje student aplikaci, kterou plánuje rozjet v Košicích, v budoucnu by ji ale chtěl nasadit i v Brně.

Po studiu student plánuje cestovat kolem světa a nebránil by se ani tomu vrátit se na nějakou dobu do Kalifornie. „Hrozně se mi tam líbilo, ten semestr jsem si tam užil na plno,“ dodává.

Hlavní novinky