Přejít na hlavní obsah

Apríl: Univerzita zavede intenzivní kurzy tolerance k alternativním pravdám

Průzkumy totiž ukázaly, že absolventi Muni až příliš lpí na faktech.

Na takzvanou „dobu postfaktickou“ se rozhodla zareagovat Masarykova univerzita zavedením intenzivních kurzů zaměřených na toleranci k alternativním pravdám. Pravidelné průzkumy totiž ukázaly, že absolventi Muni až příliš lpí na faktech a vykazují nízkou toleranci vůči fenoménu, který bývá někdy označován frází „není to pravda, ale mohla by být“.

„Pilotní podzimní kurz založíme na praktických ukázkách. Do hodin budeme zvát postupně typické či významné reprezentanty různých skupin kreativně zacházejících se skutečností. Začneme na méně konfliktních tématech a s každou další hodinou budeme kontroverznost stupňovat. Úkolem studentů bude především vydržet hosty klidně vyslechnout a následně rozvinout konstruktivní diskusi,“ uvedl psycholog Tomáš Sluníčko, který kurz zaštiťuje s tím, že pro splnění předmětu bude klíčová zejména účast.

Že budou vysokoškoláci z hodin utíkat se Sluníčko nebojí, po začátku se totiž budou zamykat dveře. Zvládnout vypjaté situace a předejít konfliktům by studentům měl pomoci také zenový trénink, který absolvují v první hodině předmětu.

„K výbavě každého člověka v informacemi přehlcené společnosti by měla v rámci pudu sebezáchovy patřit schopnost udržet se a zbytečně nevymezovat proti alternativním pravdám. Fakta už nejsou, co bývala. Je potřeba se s tím smířit,“ uvedl sociolog Petr Láska, který se na předmětu také podílí. Počítá s účastí hostů, kteří budou mluvit o tom, že je Země placatá, o škodlivosti chemtrails nebo o tom, že růžičková kapusta není hořká.

Součástí kurzu bude také psychologický výzkum sledující dopad účasti na hodinách jak na studenty, tak na vystupující hosty. „Očekáváme pozitivní změnu v myšlení účastníků a vylepšení vztahů, nelze ale vyloučit ani pravý opak,“ spekuluje Sluníčko. Pokud se kurz osvědčí, měl by být od jarního semestru povinný.

Poznámka redakce na závěr: Pokud jste předchozí řádky vzali vážně, pak vězte, že článek vyšel 1. dubna. Není to sice pravda, ale mohla by být ;)

Hlavní novinky