Přejít na hlavní obsah

Muzejní noc: Studenti opraví křivou věž brněnské radnice

Projekt „BrrrNo – multimediální místopis“ ztvární brněnské legendy formou audiovizuálních projekcí, zvukových projektů a performancí.

Až bude v sobotu 19. května večer plné centrum města lidí, kteří se půjdou podívat na jednotlivé akce Brněnské muzejní noci, dost možná zamíří i k instalacím, které vytvořili studenti Fakulty informatiky MU. Spolu s těmi z Fakulty výtvarného umění VUT připomenou v ulicích multimediální formou příběhy, které tvoří historii Brna.

Celý projekt se jmenuje BrrrNo – multimediální místopis a jedná se o ztvárnění legend formou audiovizuálních projekcí, zvukových projektů a performancí, které se budou prezentovat přímo na místě, kde se prý jednotlivé příběhy odehrávaly. Studenti na projekt lákají upozorněním na legendu o křivé věžičce na Staré radnici, která se bude podle jejich návrhu narovnávat.

„S prosbou o spolupráci nás oslovili z organizace Kávéeska. Chtěli, abychom jim novou formou zpracovali brněnské legendy. V dnešní době už je nezná ani řada místních, natož studentů a lidí, kteří se sem přistěhovali. Je to nová cesta, jak město objevovat,“ uvedla Anna Boček Ronovská, vyučující předmětu Konceptuální a intermediální tvorba, v němž všechno vznikalo na objednávku městské části Brno-střed a už zmíněné Kávéesky, organizace pořádající kulturní a vzdělávací akce. Zapojili se nejen studenti, ale i absolventi katedry počítačové grafiky a designu.

V případě křivé věže na Staré radnici chtějí studenti připomenout příběh významného evropského sochaře Antona Pilgrama. Právě on vytvořil sochařskou výzdobu nad vchodem do Staré radnice, jenže radní mu tehdy za jeho práci nezaplatili, a tak si autor vylil svoji zlost a zklamání aspoň tak, že jednu z věžiček pokřivil. Studenti teď v rámci projektu pouští do světa dezinformaci, že se věžička bude po staletích konečně narovnávat.

Realita bude ale vypadat trochu jinak. „Zrovna tento příběh je spíš naše virální kampaň. Jde o chráněnou památku, takže s ní fyzicky samozřejmě nebudeme nic dělat. Když ale návštěvník přijde, bude na místě oplocení a fiktivní upozornění na stavební práce,“ pousmála se Ronovská.

Její studenti a kolegové zpracovali celkem devět brněnských legend a o všech ztvárněních i příbězích samotných informují na novém webu. Kdyby chtěl někdo obejít všechny výsledky jejich práce, není to těžké. Všechna místa jsou uprostřed Brna, v historickém centru, které bylo kdysi obehnané hradbami.

Jednu instalaci najdou kolemjdoucí například promítanou na zdi vedle katedrály sv. Petra a Pavla, další se vztahuje k takzvané kamenné panně v Orlí ulici, neslušném mužíčkovi na kostelu sv. Jakuba nebo Zelnému trhu. Všech devět bude k vidění právě na Muzejní noci. Některé z nich později radnice Brna-střed a Turistické informační centrum Brno zařadí do tras svých turistických prohlídek.

Hlavní novinky