Přejít na hlavní obsah

7 tipů, jak si vybrat obor

Váháte, co jít studovat? Ptejte se kolem sebe, projděte si webové stránky a dejte na své emoce.

Stojíte před otázkou, jaký si studijní program vybrat? Ano, není to legrace. Volba vás ovlivní nejen na následující roky, ale skoro určitě dá směr celé vaší budoucnosti. Proto je dobré nebrat to na lehkou váhu a věnovat výběru velkou pozornost.

1. Seznamte se, vaše já

Vezměte si tužku a papír a zkuste si odpovědět na následující otázky: Které předměty ve škole vám jdou a zároveň vás baví? Co opravdu není vaše parketa? Vyhovuje vám učit se nazpaměť spoustu textu, nebo hledat nové postupy řešení? Tíhnete spíš k humanitním, přírodovědným nebo k technickým oborům? Jak trávíte svůj volný čas? Při jakých činnostech ztrácíte pojem o čase?

2. Jak vidíte svou budoucnost?

Přemýšlejte nad tím, co vám má škola dát a co bude, až ji dokončíte. Odpovězte si, co od studia na vysoké škole opravdu očekáváte. Je to osamostatnění a studentský život? Příprava na budoucí povolání? Získávání zkušeností? Seberealizace? Bude vás bavit práce, ke které obor primárně směřuje? Kde se vidíte za deset let? Chcete mít rodinu, dům a auto, nebo to pro vás nebude priorita? Chcete podnikat? Budete žít v Česku, v zahraničí nebo hodně cestovat?

3. Ptejte se kolem sebe

Zjistěte si názory těch, kteří znají vaše kvality i nedostatky. V první řadě se určitě ptejte rodičů. I když na jejich názory nakonec třeba nedáte, aspoň si je vyslechni. Obejděte taky dobré kamarády a nebojte se ptát ani svých učitelů nebo pedagogického poradce na škole.

4. Projděte si nabídku oborů

Pročtěte si nabídku studijních programů na www.muni.cz a zaměřte se na všechny, které by vám mohly být blízké. Později vyřaďte ty, které neodpovídají tvým prioritám. Zajímejte se hlavně o zaměření oboru a jeho cíle, přečtěte si znalosti, dovednosti a kompetence úspěšných absolventů. Určitě se podívejte i na plánovaný průběh studia a požadavky. Posloužit vám může seznam nejčastěji zapisovaných předmětů, který naznačí třeba to, jestli je studium organizované převážně formou přednášek, nebo kombinací přednášek a cvičení. Hledejte taky informace o pracovním uplatnění absolventů. V jakých profesích nebo v jakých firmách či organizacích se můžou absolventi uplatnit?

5. Nezapomínejte na své pocity

Emoce jsou užitečným nástrojem, který vám může napovědět, jestli je volba správná. Zkuste se vžít do role vysokoškoláka na vybraném oboru. Představte si, jak studujete. Cítíte se dobře, pohodlně a naplněně? Nebo se naopak nudíte, máte strach a jste ve stresu? Pokud vás trápí už jen představa určitého studia nebo na něj navazující práce, je to signál, že tudy cesta nevede.

6. Vystupte z dnešní reality

Nezapomeňte, že v dnešním světě probíhají změny ve společnosti čím dál rychleji a zvlášť to platí pro trh práce. Obory, které se dnes můžou jevit jako velmi praktické a specializované, nemusí, až dostudujete, vůbec existovat, a naopak jiné, kde uvítají flexibilního člověka s otevřenou hlavou, třeba teprve vzniknou. Doba přeje technologiím, inovacím, vzdělávání, ale i cizím jazykům a měkkým dovednostem, jako je práce v týmu a schopnost se učit.

7. Podejte to!

Závěrečný a hlavní tip: Jděte do toho a přihlaste se. Pokud vám v seznamu zůstalo víc možností, nelitujte peněz a přihlášek podejte víc. Zvýšíte svoje šance a získáte čas na další rozhodování.

Jak podat přihlášku na MUNI

Hlavní novinky