Přejít na hlavní obsah

Brněnské výzvy aneb 10 věcí, které musíte zažít

Jak poznat Brno jako rodilý Brňák? Máme pro vás krátký to-do list, co byste v něm měli zažít.

Studovat na Masarykově univerzitě znamená taky žít v moravské metropoli, která má spoustu dvojznačných přízvisek. Říká se, že Brno není město, ale životní styl nebo taky že Brno je jediný vtip, ve kterém se dá bydlet. Každopádně, abyste poznali všechny jeho stránky pořádně, měli byste si postupně odškrtat následující to-do list.

Dát si sraz na Čáře

Nejznámější meeting point v Brně bude nejspíš jedna z prvních věcí, které tu objevíte. Lidé si na křižovatce ulic Česká a Joštova v centru města dávají sraz už od nepaměti. Místu se říkalo různě, občas se můžete setkat s označením „pod hodinama“, ale „Čára rozhodně vítězí. A proč se scházet právě tady? Místo leží v pěší zóně v centru a zároveň na důležitém dopravím uzlu. Kousek je to odsud do většiny hospod a barů, kin a divadel a různých klubů a kaváren a navíc je to přehledné místo, takže se nemůžete se svým srazem minout.

Pít víno na Petrově

Denisovy sady, které leží na svahu pod slavnou brněnskou dominantou, kostelem svatého Petra a Pavla zvaným Petrov, jsou jedním z nejstarších parků na Moravě. Ale zatímco v 19. století se tam promenovali bohatí měšťané, dnes je to spolu s parkem pod hradem Špilberk oblíbené místo pro odpolední nebo podvečerní posezení s lahví vína a piknikovým košem nebo pytlíkem chipsů, ať už na zídce se skvělým výhledem na Brno, nebo jen tak na dece. Ideální místo na rande i na relax s kamarády.

Brněnské noční rozjezdy obsáhnou téměř celé město.

Usnout v rozjezdu

Člověku, který sem přijede poprvé, se může Brno zdát velké a nepřehledné, jakmile si ho ale trochu osaháte, zjistíte, že se tady dá spousta věcí pořešit pěšky, a když je to trochu dál, tak za pár minut šalinou (tak tu říkáme tramvajím). V noci ale vládnou Brnu autobusy, kterým říkáme rozjezdy. Vracet se z nočního tahu taxíkem je v Brně většinou dost zbytečné. Každou hodinu a před nepracovními dny dokonce každou půl hodinu křižují městem směr zastávka Hlavní nádraží a z ní zase zpátky do terénu noční autobusy, které vás dovezou skoro kamkoliv. Ale teď to hlavní. Pokud chcete považovat svůj studentský život za plnohodnotný, rozhodně v rozjezdu musíte aspoň jednou usnout. A ideálně opakovaně během jedné noci, abyste si zažili probuzení od řidiče na náhodné konečné stanici a poznali odlehlé kouty moravské metropole jako Žebětín nebo Mariánské údolí.

Vidět brněnskou mumii a podzemí

Brno není turistické město. Tedy aspoň ne pro turisty, kteří chtějí chodit po světových památkách a velkolepých muzeích. Přesto se tu pár zajímavých pamětihodností najde. Mezi ty nejbizarnější, které ale prostě musíte vidět, se počítá kapucínská hrobka se vzduchem mumifikovanými ostatky řeholníků i dalších kajícníků včetně mumie slavného barona Trencka. A must-see je taky zdejší podzemí, především teprve nedávno otevřená Kostnice u sv. Jakuba, která je druhá největší v Evropě hned po té pařížské, a atomový kryt 10-Z postavený v 50. letech s kapacitou 500 lidí.

Brno je pověstné spoustou kvalitních kaváren.

Stát se kavárenským povalečem

Začíná to být klišé, ale moravská metropole prostě je městem, které voní kávou, a jestli jste si mysleli, že na dobré kafe se jezdí do Vídně, tak ne. Je tam sice krásně, ale za dobrou kávou vyráží lidi do centra Brna. Nemůžete udělat chybu, ať si ji dáte v Industře, V Melounovém cukru, v Podniku, SKØGu nebo Morgalu, nebo skoro kdekoliv jinde ve středu města. Brzy zjistíte, kde vám to sedne nejvíc, co vydrží vaše peněženka a kde vás nechají hodiny něco usrkávat s dobrou knížkou nebo skripty rozloženými na stole.

Jít na zápas Komety

Pravidelně se hemží Brnem. Poznáte je podle modrobílých šál. Jde o fanoušky Komety, brněnského hokejového klubu, podle kterého dokonce pojmenovali lední medvídě v místní zoo. I když nejste milovníci kolektivních či jakýchkoliv jiných sportů, dejte tomu šanci a jednou se na zápas běžte podívat. Atmosféra stojí za to. A když už ne na Kometu, tak jednou za čas se ve velké brněnské hokejové hale konají i univerzitní hokejové souboje s úžasnou atmosféru, kterou musíte zažít.

Orloj na náměstí Svobody.

Chytit si kuličku z časostroje

Časostroj ve tvaru nábojnice (i když někdo v něm vidí i jiné věci;)), který stojí na centrálním brněnském náměstí Svobody, vyvolával svého času kontroverze. Někteří si stěžovali, že byl drahý, jiní, že z něj jde přečíst čas jen s návodem. Po několika letech existence už ale patří k Brnu stejně nezaměnitelně jako třeba Petrov. Navíc láká ještě na jednu věc. Když dáte v jedenáct hodin dopoledne do jednoho z jeho otvorů dlaň, můžete chytit originální skleněnou kuličku. Zkuste si jednu vysloužit, ale pozor, denně tam stojí zástupy zájemců, tak přijďte včas.

Jedinečná atmosféra Jakubského náměstí v centru Brna.

Dát si pivo na Jakubáku

Víno jste si dali na Petrově, kafe v některé z vyhlášených kaváren v centru, ještě zbývá místo, kde si dát pivo. Zaručeně nejlepší atmosféru zažijete na jaře a v létě nebo zkraje podzimu na Jakubském náměstí. Trochu zastrčený kout přímo v srdci města se stal místem, kde lidi začali zcela přirozeně vycházet s pivem na ulici, posedávat na obrubnících a patnících, postávat u kašny a povídat si s tím, kdo jde zrovna kolem. Až budete v 11 večer stát na ulici se škopkem v ruce spolu s dalšími dvěma sty lidmi, budete mít pocit, že jste součástí něčeho většího.

Vidět Brno z vily Tugendhat

Když jsme říkali, že v Brně turisti nejsou, protože tu nejsou žádné významné světové pamětihodnosti, trochu jsme lhali. Přece jen je tu slavná vila Tugendhat zapsaná na seznamu UNESCO. Na volnou prohlídku můžete v turistické sezoně čekat pěkných pár týdnů, ale návštěva tohoto funkcionalistického skvostu opravdu stojí za to. Navíc je odsud skvělý výhled na Brno. Ale pokud se vám nechce probíjet do Tugendhatky, zkuste jiné skvosty zdejší architektury. Navede vás třeba průvodce brněnskou architekturou, kterého najdete na webu bam.brno.cz.

Zajít na film do Scaly

Jako studenti Masarykovy univerzity od teď můžete říkat, že máte svoje kino. Jmenuje se Scala a najdete ho přímo v centru města na Moravském námětí kousek od zmíněné Čáry. Jako jedno z posledních velkých jednosálových kin v Česku má nezaměnitelnou atmosféru a hlavně program ušitý na míru studentům. Kromě standardních premiér velkých hollywoodských filmů se tu koná řada alternativních filmových festivalů, ale i zajímavých přednášek nebo jiných kulturních akcí a samozřejmě je tu taky bar s točeným pivem, které si můžete vzít i do sálu. Přidejte k tomu vstupné, které je výrazně levnější než do multiplexů, a máte svůj nový nejoblíbenější kulturní svatostánek v Brně.

Hlavní novinky