Přejít na hlavní obsah

Většina stresu je zbytečná. Snížit se dá tréninkem mysli

Přihlaste se do 5. října do tréninkového programu Lékařské fakulty MU, který je založený na mindfulness principech.

Studium na vysoké škole může být někdy náročné a patří k němu i stres, který může překročit únosnou míru nebo přejít ve stres chronický. Předejít tomuto stavu a podpořit duševní a tělesné zdraví studentů i zaměstnanců Masarykovy univerzity pomáhá osmitýdenní program, který pořádají odborníci z Lékařské fakulty MU.

Prvních dvou běhů programu, který je založený na mindfulness principech, se zúčastnilo asi osm stovek studentů a také vyučující či zaměstnanci univerzity.

„Výsledky dokládají, že program vede k rozvoji takových návyků mysli, které posilují odolnost vůči stresu. Dalo by se říci, že si pak více uvědomují, že většina prožívaného stresu je vlastně výsledkem rychlého hodnocení a že když dojde ke zpomalení tohoto procesu, mají najednou větší volbu, jestli reagovat automaticky, anebo s větším uvědoměním. Příkladem může být strach prožívaný studenty v září z toho, jak zvládnou zkoušky v lednu. Na konci programu získají účastníci větší důvěru v přirozený běh věcí v životě a stejně tak větší sebesoucit,“ uvedl koordinátor projektu Miroslav Světlák z ústavu psychologie a psychosomatiky.

Projekt je inovativní v tom, že k intervencím a nácviku meditací a uvědomění si aktuálního prožívání využívá sociální sítě. „Program vznikl z prostého nadšení a touhy pomoci studentům v nelehkém vysokoškolském studiu. Jeho online provedení je pak reakcí na omezené možnosti se se studenty, kteří pomoc potřebují, osobně potkat,“ řekl Světlák a podotkl, že součástí vzdělávání by měla být i výuka toho, jak být v životě spokojený.

V rámci osmitýdenního kurzu rozesílají odborníci přihlášeným lidem zprávy přes facebookový Messenger, v nichž jim ukazují různé meditační metody a pomáhají především v tom uvědomit si přítomnost a vnímat, co se děje tady a teď. Struktura kurzu vychází z osnov lékařských tréninků mindfulness-based stress reduction a mindfulness-based cognitive therapy.

Všichni zájemci o program se do něj musí přihlásit do 5. října přes formulář na webu ústavu psychologie a psychosomatiky. Absolvují pak 15. října úvodní přednášku, na níž se dozví podrobnosti o průběhu kurzu a vyplní také vstupní dotazníky.

„Novinkou je, že už studenty nebudeme zatěžovat dlouhým vyplňováním sebehodnotících škál, které jsme potřebovali pro výzkum efektivity programu. Vstupní dotazování jsme zredukovali na patnáct minut,“ uvedl Světlák a doplnil, že díky zkušenostem z předchozích dvou kurzů také upravili pořadí a délku některých intervencí.

Zdůraznil, že v programu nejde o léčbu ale o tréning mysli a v úvodní přednášce jeho účastníci zjistí, co je čeká. Mohou se tak rozhodnout, zda je pro ně kurz vhodný.

Podobné programy fungují podle Světláka i v zahraničí, zejména ve Velké Británii a ve Spojených státech. „Náš program je jedinečný svou intenzitou a také kombinací on-line módu a osobního setkání s lektory. Zvažovali jsme zkrácení některých intervencí a snížení frekvence jejich zasílání, ale nakonec jsme si řekli, že co je v životě důležité, vyžaduje tréning a svým způsobem i dril.“

Využijte i služeb Poradenského centra MU

Pokud se nacházíte v náročné životní situaci, která ovlivňuje vaše studium, a nevíte jak dál, máte coby studenti Masarykovy univerzity zdarma k dispozici také službu psychologického poradenství, které nabízí Poradenské centrum MU. Stačí napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a tým vám nabídne termín konzultace u psychologa.

Hlavní novinky