Přejít na hlavní obsah

Vyberte si knihu pro dnešní den na kazdodennosti.cz

Studentský webový projekt vám každý den doporučí tématickou knihu podle kalendáře.

Chcete si přečíst tematickou knihu ke Dni bublinkové koupele nebo k Mezinárodnímu dni pikniku? Pak je projekt Každodennosti pro vás tím pravým řešením.

Každodennosti jsou projekt, který vytvořili čtyři studenti Filozofické fakulty MU Linda Dufková, Zuzana Chlupová, Zbyněk Tajovský a Dominika Vodáková. V předmětu Aplikační seminář chtěli propojit lásku ke knihám se zvýšením informovanosti společnosti. Chtěli to ale udělat nenásilně, lehkou a vtipnou formou.

Výsledkem je snadno dostupné knižní kurátorství, jak sami popisují na webu kazdodennosti.cz, který byl výstupem celého projektu. Návštěvníci na něm v přehledném kalendáři najdou seznam všech dnů, které jsou něčím speciální. Můžou tak narazit na Den vydání 1. dílu Harryho Pottera, Den čokolády s mandlemi, Den úžasných babiček, Mezinárodní den oslavující každé oko jiné barvy, Den pití piva nebo Den hobitů.

V den, kdy web navštívíte, se vám hned na úvodní stránce zobrazí téma, které ke konkrétnímu dni patří, a doporučená literatura, která se k němu vztahuje. Listovat je ale možná kdykoliv celou databází.

Práce na projektu trvala téměř rok. Čtyři studenti se museli především naladit na stejnou notu, rozdělit si práci a časově si ji vymezit, aby jim šlo psaní a příprava webu od ruky. „Některá témata se psala opravdu lehce, jiná zase hůře. Ale do každého článku jsme se snažili vnést nějakou zajímavost. Sami jsme byli nejednou překvapeni, jaké významné dny vlastně existují,“ popisuje jedna z autorek projektu Linda Dufková.

Na webu jsou nakonec tipy na více než 600 knih. „Výběr témat je opravdu různorodý. Je to dané také tím, že jako autoři, jsme také každý jiný, a proto každý do práce přispěl s trochu jiným pohledem, názorem a tématem. I nabídka knih tomu odpovídá. Proto věříme, že na webu Každodennosti.cz si každý může najít to, co by ho zajímalo,“ popisuje výběr knih Linda.

V den, kdy web navštívíte, se vám hned na úvodní stránce zobrazí téma, které ke konkrétnímu dni patří, a doporučená literatura, která se k němu vztahuje.

Doporučené knížky jsou skutečně v nejrůznějších žánrech. „Objevuje se mezi nimi beletrie, ale i naučné publikace, kuchařky nevyjímaje,“ vysvětluje další z autorek Dominika Vodáková.

Projekt byl původně plánovaný jako odborný se zaměřením na malou cílovou skupinu. „Po pochybnostech, které již téměř před spuštěním testovací fáze projektu vyvstaly v našem týmu, jsme nakonec museli celý projekt od základů předělat. Zaměřili jsme se na širokou cílovou skupinu, kterou jsou dospělí lidé se zájmem o literaturu nebo o světové události. Projekt byl poměrně časově náročný, hlavně kvůli tvorbě jednotlivých příspěvků. I přesto jsme ho zdárně dokončili a obhájili,“ říká hrdě Dominika.

Aktivita se navíc bude dál rozvíjet. „Snažíme se, aby se web zlepšil po vizuální i obsahové stránce. Rádi bychom ho udělali více uživatelsky přívětivý. Chceme ho také víc dostat mezi lidi. V úvahu připadá i spolupráce s knihovnami, které by ho mohly využít pro propagací svých služeb,“ plánuje Dominika.

Hlavní novinky