Přejít na hlavní obsah

Studenti radí studentům

AnotacePoradci Nevíte si rady s poplatky za studium? Chcete přerušit studium a nevíte jak? Netušíte, jak je to s celouniverzitním tělocvikem? Nebo máte jiný studijní problém? Pak vaše kroky většinou vedou do fronty na studijní oddělení. Je tu ale i jiná cesta. Jsou jí studentští poradci, kteří vám neformálně a přitom kvalifikovaně pomohou v nouzi.

,,Úředník se těžko vžívá do pozice studenta a také mnohdy nemá čas poskytnout více než stručnou formální radu. Zatímco my studentské problémy chápeme velice dobře, můžeme poradit anonymně, neformálně a máme čas problém rozebrat z více stran,“ říká jeden z poradců Dalibor Jenne.

Mezi poradce patří hlavně lidé z akademických senátů – tedy studenti, kteří mají přímý přístup k vnitřním předpisům fakulty. „Pokud se poradcem chtějí stát lidé mimo senát, chceme po nich, aby se orientovali v univerzitních předpisech, měli přehled o zvláštních pravidlech své fakulty a absolvovali seminář o vysokoškolské legislativě,“ vysvětluje kvalifikaci poradců Jenne.

V současné době působí studentští poradci prakticky na všech fakultách, takže vám vždy poradí povolaná osoba. Foto: Archiv D. Jenne.
V současné době působí studentští poradci prakticky na všech fakultách, takže vám vždy poradí povolaná osoba. Foto: Archiv D. Jenne.

Svoji pomoc studentští poradci nabízejí jak prostřednictvím e-mailu, tak v úředních hodinách, kdy jsou k dispozici tři dny v týdnu k osobním konzultacím. V současné době působí prakticky na všech fakultách, takže vám vždy poradí povolaná osoba. Rady, které poradci poskytují, se ale převážně vztahují k věcem, které jsou pro fakulty společné – tedy hlavně ke studijním předpisům, povinnostem a právům studentů. ,,Přestože naše kapacity jsou omezené, náročným věcem se snažíme věnovat do hloubky, i když v případě problémů týkajících se jednotlivých oborů spíše zprostředkováváme kontakt s povolanými osobami,“ doplňuje Jenne.

Zájem o pomoc postupně narůstá. Za rok, který uplynul od otevření služby, se podle Jenneho z několika dotazů týdně stalo několik dotazů denně. „Tušíme ale, že pomoc by potřebovalo více studentů. Problém bude v tom, že se o nás ještě pořád dost neví,“ hádá Jenne. I proto poradci na podzim na jednotlivých fakultách chystají několik osvětových přednášek seznamujících studenty s „nástrahami“ studia a s možností využití jejich služeb. „Snažíme se také pořád rozšiřovat svoji nabídku. Po zavedení poradenství v univerzitním kampusu je jedním z našich dalších cílů vytvořit jakési FAQ – tedy odpovědi na časté dotazy, které by snad už brzy měly být k dispozici na našich webových stránkách,“ nastiňuje plány Jenne.

Kam za svým poradcem
Obracet se na poradce můžete prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. – tak dostanete odpověď nejrychleji. Pokud chcete využít osobní konzultace, přijďte v úředních hodinách v pondělí od 10 do 13 nebo ve středu od 13 do 16 hodin do kanceláře Poradenského centra na Lékařské fakultě (Komenského náměstí 2) nebo v úterý od 16:30 do 19 hodin do knihovny univerzitního kampusu v Bohunicích. Další informace najdete na webové adrese http://skas.muni.cz/poradci.

Poradci řeší problémy týkající se:
- Studijního a zkušebního řádu MU
- poplatků spojených se studiem
- uchazečů o studium na Masarykově univerzitě
- uznávání předmětů ze zahraničních stáží
- přerušení studia či přestupu
- přiznávání stipendií
- komunikace student – studijní oddělení
- oficiálních postupů vůči vedení fakult
- pochybení u procesu zkoušení

Hlavní novinky