Přejít na hlavní obsah

V Brně není nikdo sám. Získáte zkušenosti, ale i skvělé přátele

Co přeje prvákům do začátku starší spolužačka Tereza Kračmarová z Fakulty sociálních studií MU?

Ahoj prváci! Gratuluji, jste o krok blíž ke studiu na naší alma mater. Září je tu co nevidět a zbrusu nový život už na vás čeká. Tady, na jihu Moravy, v Brně.

Není to zase tak dlouho, co jsem byla na vašem místě. Čerstvě po zápisu, konečně je ze mě vysokoškolačka, radovala jsem se. Netušila jsem ještě, co všechno to znamená, co mi taková vysoká škola může přinést. Tušila jsem ale, že to bude stát za to.

První týdny školy jsou pro nováčka jeden velký zmatek. Najít správné budovy a učebny, zorientovat se v rozvrhu a zjistit, kde je nejbližší menza a jak si v ní koupit jídlo. A kde dělají nejlepší kafe. To všechno dá člověku zabrat. Důležité ale je nevzdat se. Nevzdat boj s Informačním systémem a pamatovat si, jakou šalinou dojet na fakultu. Uběhne pár týdnů a v Brně na Masarykově univerzitě budete jako doma.

Nezapomeňte, že nejste na nic sami. V Brně není nikdo sám. I když tu možná zatím nikoho neznáte, se začátkem semestru se vše změní. Vysoká škola mi totiž kromě znalostí přinesla ještě něco velmi cenného – přátelství. A kde takové kamarády do deště najít? Jestli mě něco na univerzitě uchvátilo, jsou to nejrůznější studentské spolky. Ať už chcete najít spřízněné duše, nebo si vyzkoušet něco nového, můžete se přidat ke stovkám studentů, které baví trávit volný čas aktivně. Někteří hrají divadlo, jiní vysílají v rádiu nebo pořádají akce pro zahraniční studenty. A největší benefit? Zapojením se do spolku získáte nejenom přátele, ale i cenné zkušenosti.

Důležité je samozřejmě najít balanc mezi studiem a vším okolo. Netrapte se každý den od rána do večera v knihovně, naučte se najít si čas sami pro sebe. Stejně tak ale nezapomeňte, že bakaláře vám za pravidelné pití piva nikdo nedá (pravda bolí). Na rozdíl od střední školy ale začínáte studovat jen to, co vás opravdu baví. Žádná matematika pro zájemce o historii a žádný dějepis pro budoucí matematiky, jen předměty, které vás zajímají. S takovou už se do školy chodí přece jenom s úsměvem.

Než se nadějete, na dveře vašeho pokoje na kolejích nebo od bytu zaklepe zkouškové. Vypráví se o něm legendy. Ti, co s ním už měli tu čest, se slzou v oku vzpomínají na maturitu. Pokud se ale budete věnovat škole v průběhu semestru, a ne jen večer před zkouškou, věřte, že to zase taková tragédie není.

Za odměnu na vás v ISu čekají zelená políčka – zápočty a vaše první získané kredity. Pro postup do dalšího levelu – semestru jich potřebujete dvacet. Některé předměty splnit musíte, jiné si můžete zvolit podle toho, co vás nejvíce zajímá. Kromě předmětů, které se týkají vašeho oboru a jsou pro vás povinné, můžete absolvovat třeba kurz o konci světa, masáže nebo se zúčastnit dendrologických vycházek či wellness pobytu.

Věřím, že do nové etapy vašeho života vkročíte pravou nohou, tak jako se to před dvěma lety naštěstí podařilo mně. Už teď vím, že na léta na univerzitě budu jednou vzpomínat jako na ta nejlepší. Kdy jindy zažijete mix svobody, poznávání, seberozvoje, ale i zodpovědnosti a spousty zábavy? S každým těžkým balvanem, který se vám podaří odvalit z cesty, získáte spoustu zkušeností, které ve svém budoucím nejenom profesním životě jako když najdete.

Přeji vám hodně úspěchů, co nejméně vrásek na čele a co nejvíce splněných očekávání. A hlavně, ať si studium na Masarykově univerzitě užijete na maximum.

Hlavní novinky