Přejít na hlavní obsah

Večírky už netáhnou, Erasmáci raději pomáhají

O studenty, kteří krátkodobě přijíždějí na Masarykovu univerzitu, se starají jejich čeští spolužáci. Na programu mají i dobrovolnictví.

Very popular are country presentations given by international students.

Čas od času někde probleskne názor, že studenti si jezdí na Erasmus jen užívat na nekonečných večírcích. Podle prezidentky Erasmus Student Network (ESN) na MUNI Adély Smejkalové to ale už dávno neplatí a mladí lidé z ciziny víc poznávají místní kulturu a angažují se třeba v sociálních projektech.

Buddym pro Erasmáky může být každý

ESN MUNI Brno se stejně jako její sesterské organizace z mezinárodní studentské sítě starají především o zahraniční studenty, kteří přijíždějí na výměnné pobyty. To hlavní, co zprostředkovávají členové spolku, je takzvaný buddy program, kdy dobrovolníci z řad místních studentů pomáhají těm přijíždějícím. „Pro cizince je to první člověk, kterého tady potkají, a kterým jim pomáhá v tom, aby se v cizí zemi neztratili,“ přibližuje princip „badíků“ Smejkalová.

Aktuálně je na MUNI takových lidí asi tři sta a podle prezidentky spolku jsou to většinou studenti, kteří se vrátili ze svého vlastního Erasmu a nechtějí přijít o kontakt s mezinárodní komunitou. Kromě doprovázení protějšků z ciziny se desítky českých studentů zapojují i do organizování dalších akcí. „Díky tomu získají nové zkušenost a schopnosti, které mohou rozvíjet a posunou je dál,“ zdůrazňuje Smejkalová, v čem může být pomoc zahraničním studentům přínosná.

Organizační zkušenosti mohou nabrat třeba při akci zvané Orientation week, která se odehrává na začátku semestru. Ve spolupráci s Centrem zahraniční spolupráce se celý týden dobrovolníci věnují nově příchozím a ukazují jim univerzitu, průběh studia i Brno. Pomáhají jim třeba s vyřizováním šalinkarty nebo je berou na výlety do okolí města.

S orientací může studentům nově pomoci i mobilní aplikace ESNapp, která zahrnuje města s univerzitami zapojenými do této sítě a ukazuje studentům koleje, menzy či fakulty a tipy na různé akce, které pořádají místní spolky.

Pomoc ve zvířecím útulku nebo dětském domově

Dobrovolníci se totiž o zahraniční studenty starají i dál během semestru. „Chceme, aby měli pořád nějaké vyžití. Před pár lety byl největší zájem o různé večírky, ale to už neplatí. Ještě loni jsme podobné akce dělali každý týden, ale ohlasy ani účast nebyly velké. Navíc jsme v rámci celoevropské sítě začali víc dbát na to, aby studenti lépe poznali místní společnost a začlenili se do ní. Rozjeli jsme proto řadu nových aktivit,“ říká prezidentka spolku.

Mezi ty patří třeba pomoc v zoologické zahradě nebo zvířecím útulku, spolupráce se Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky (Teiresiás) či aktivity ve spolupráci s dětskými domovy.

„Chceme přijíždějícím studentům ukázat, že Erasmus není jen zábava, ale i příležitost pomoct. Mohou se zapojit do různých aktivit, k nimž se doma často nedostanou.“ Víc akcí se také věnuje sportům, spolu s kolegy z Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity organizují i taneční workshopy nebo březnový mezinárodní ples.

Výuka jazyků i přednášky na školách

Kdo chce, může také učit. Možnost má třeba při jazykových kurzech, v nichž cizinci, kteří mají chuť, mohou učit svůj rodný jazyk ostatní vysokoškoláky. „Do kurzů se může zapojit kdokoliv, i Češi, jsou bezplatné a hodně oblíbené a dají se tam najít velké zajímavosti. Loni jsme například měli kurzy svahilštiny.“

Zahraniční studenti mají i další možnost předávat informace o své zemi a kultuře, a to na středních a základních školách v Brně. Čeští studenti mají díky tomu možnost poznat blíž jiné státy a přestat se bát cizinců. „Absolvovala jsem to, když jsem byla na Erasmu ve Španělsku, a byla to jedna z nejlepších zkušeností z pobytu,“ podotkla Smejkalová.

Spolku se podařilo navázat i spolupráci s firmami, takže studenti, kteří sem jezdí třeba na celé magisterské studium, mohou přes ESN najít brigádu nebo stálejší práci. Z dlouhodobě studujících se podle Smejkalové také občas rekrutují platní pomocníci, které akce a činnost ESN MUNI baví a snaží se přicházet s různými tipy a náměty na změnu a také pomáhají věci organizovat.

„Většina našich akcí je pro zahraniční studenty zdarma nebo s velkou slevou. Platí to, pokud si pořídí naši kartu, na kterou mají i další slevy v různých brněnských podnicích, ať už jde o kavárny, bistra nebo třeba laser game,“ dodává prezidentka s tím, že do akcí se zapojuje asi sedmdesát procent zahraničních studentů, kteří aktuálně studují na Masarykově univerzitě.

Na ní i na Brně oceňují především lokalitu, která umožňuje cestovat, a taky fakt, že je to studentské město, kde se nikdy nenudí a nemusí být sami.

Hlavní novinky