Přejít na hlavní obsah

Krev s Masarykovou univerzitou mohou darovat i lidé mimo Brno

Akce 100 litrů krve DÍKY MUNI se pro velký zájem prodlužuje a možnost zapojit se dostávají i mimobrněnští.

Sto let od založení Masarykovy univerzity připomíná letos na podzim iniciativa Lékařské fakulty MU vyzývající veřejnost k darování krve. Nečekaný zájem o ni projevili jak jednotlivci, tak brněnské sportovní kluby, a proto se univerzita rozhodla prodloužit její trváníaž do ledna příštího roku.

Nové termíny pro darování jsou k dispozici na webové stránce darujkrev.muni.cz a další budou ještě přibývat. Do akce se ale mohou nově zapojit také lidé mimo Brno, stačí, když potvrzení o odběru krve zašlou organizátorům.

Cílem akce „100 litrů krve DÍKY MUNI“ je především mobilizace nových i pravidelných dárců a snaha získat jménem MU nejméně 100 litrů krve. V Brně je možné darovat krev na Transfuzním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice Brno a v Krevní bance Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Organizátoři chtějí univerzitní a fakultní výročí využít k širší osvětě a propagaci dárcovství krve a symbolicky chtějí také „vlít“ Masarykově univerzitě novou krev do dalších 100 let existence. „Věříme, že pro tuto dobrou věc nadchneme spoustu lidí a spustíme lavinu pravidelného dárcovství. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, jak cenná krev je a že se bez ní moderní medicína neobejde,“ uvedla koordinátorka akce, studentka Lékařské fakulty MU Natália Antalová.

K darování se mohou přihlásit studenti, akademici, zaměstnanci i absolventi univerzity, ale také další lidé, kteří chtějí podpořit akci a Masarykovu univerzitu. Krev mohou darovat nově kdekoliv v České republice v rozmezí od 23. října tohoto roku do 28. ledna 2020, a poté zaslat potvrzení o darování na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

„Podrobnosti o náležitostech potvrzení a způsobu ochrany osobních údajů naleznou dárci na webu darujkrev.muni.cz a pro ty, kteří darují svou krev jménem naší univerzity, máme připravenou i drobnou odměnu,“ doplnila Antalová.

Krev mohou darovat všichni lidé, kteří dosáhli plnoletosti, váží alespoň 50 kg, jsou aktuálně zdraví a netrpí závažnou chronickou nemocí. Pokud jde o prvodárce, nemusí dopředu nic zajišťovat, stačí přijít na transfuzní oddělení a na základě vyšetření před odběrem zjistí, zda se mohou stát dárci. Krve se odebírá 450 mililitrů, což zabere asi pět až deset minut. Využívají se její jednotlivé složky, které mají různě dlouhou životnost.

Hlavní novinky