Přejít na hlavní obsah

Kde bylo náměstí Adolfa Hitlera? Studenti připomínají místa spojená s listopadem

Upozornit na známá i méně známá místa spojená s událostmi z listopadů 1939 a 1989 se rozhodli studenti žurnalistiky.

Deset dřevěných destiček se symboly klíčů a QR kódy najdou od pátečního do nedělního rána lidé v brněnských ulicích. Jsou součástí studentského projektu Brněnský listopad a vytvořili je studenti Fakulty sociálních studií MU.

„Vybrali jsme různá místa, která se pojí nejen se sametovou revolucí, ale i s rokem 1939, na nějž se v souvislosti se sedmnáctým listopadem často zapomíná,“ říká vedoucí projektu, studentka Hana Podhorná.

Zájemci na deskách kromě listopadových symbolů a hesel najdou také QR kódy, které skrývají odkaz na webové stránky studentského média Stisk. Cvičný zpravodajský portál u příležitosti listopadových výročí přichystal speciální sérii článků, které pojednávají o listopadových událostech spojených s Brnem.

„Naší hlavní motivací bylo připomenout tato data i z pohledu studentů žurnalistiky. Listopadovým výročím se teď sice v médiích věnuje dost pozornosti, část lidí ale neví, co se v té době vlastně odehrávalo a proč je to pro nás dnes významné. A právě na ně se pokoušíme zacílit touto netradiční metodou,“ uvedla Kamila Krupová, která má na starost vizuální stránku projektu.

Studenti projekt připravovali v uplynulých týdnech. „Kromě symbolů klíčů jsme ke každé desce připojili i výrazný citát, který má za úkol zaujmout kolemjdoucí. Nejvíc pozornosti asi upoutá náměstí Adolfa Hitlera, jehož připomínková deska je na náměstí Svobody. Místo se tak při okupaci na jeden den opravdu jmenovalo,“ řekla Krupová.

Studenti na projektu pracují v odborných předmětech na katedře mediálních studií a žurnalistiky. Konkrétně v semináři Stisk, který má zdokonalit jejich novinářské schopnosti, a v předmětu Mediální marketing na sociálních sítích, kde se učí propagovat mediální výstupy na sociálních sítích. Ve stejných kurzech vznikl loni projekt #stoletevzkazy, který připomínal stoleté výročí republiky.

Seznam míst, kde jsou desky rozmístěny

Rok 1989
Filozofická fakulta MU
náměstí Svobody
Divadlo Husa na provázku
Nejvyšší soud v Brně
věznice Bohunice

Rok 1939
Kounicovy koleje
ulice Jana Opletala
Fakulta sociální studií MU
náměstí Svobody
nová radnice

Hlavní novinky