Přejít na hlavní obsah

Co s volnem po zkouškovém? Někam vyrazte, nebo se naopak zastavte

Pro ty z vás, kteří neplní poslední zkoušku podzimního semestru až v prvním týdnu toho jarního, přinášíme několik tipů, jak strávit volný čas před tím, než to všechno znovu vypukne.

Zastavit se nad mapou, rozhlédnout se po okolí a ujistit se kudy kam se jistě hodí, i když jste přesvědčeni, že víte, kam míříte. A bezpochyby se tak hodí přistupovat i ke své budoucnosti.

Výlet do Vídně či kamkoliv jinam

Přestože Vídeň leží jen hodinu a půl vlakem od Brna a lístek seženete i za méně než dvě stě korun, řada studentů se do rakouské metropole za celou dobu svého studia nevydá. A to je velká škoda. Pokud nejste zrovna milovníci ulic přeplněných turisty, volno před jarním semestrem se pro návštěvu Vídně hodí určitě více než letní prázdniny či období adventních trhů.

Návštěva některých z desítek muzeí a galerií, jež Vídeň nabízí, vám stoprocentně rozšíří rozhled. A ten jistě přijde vhod během vášnivých kavárenských debat o umění či hospodských kvízů. V případě, že jste milovníky staršího vizuálního umění, jednu z nejvýznamnějších sbírek umění nabízí galerie Albertina. Naleznete zde práce Michelangela, Rubense či Kokoschky, v muzejní čtvrti pak obdobné sbírky nabízí Kunsthistorisches Museum. Moderní umění 20. a 21. století naleznete v MUMOK, a to včetně děl Gustava Klimta či Egona Schieleho.

Vídeň je bezesporu proslulá svou kavárenskou kulturou, která se tam rozvíjí od dob jejího obléhání Turky. Proto neváhejte navštívit některou z vídeňských kaváren, třeba hned tu nejmenší – Kleines Café v centru města. Metropole také skýtá řadu míst spojených s významnými osobnostmi rozličných oborů, takže si každý jistě přijde na své, od milovníků Sigmunda Freuda až po obdivovatele Tomáše Garrigua Masaryka.

Pokud jste však ve Vídni byli nebo vás snad neláká, určitě se vyplatí využít delšího volna a vyrazit někam dál za humna. Nabídky dopravců se rok od roku rozšiřují a z Brna se tak dostanete přímými spoji do řady evropských měst. Neváhejte vyjet například do Bratislavy, Budapešti, Krakova nebo i do Drážďan.

Brno, město divadel

V Brně si na nedostatek divadel určitě nemůžeme stěžovat. Přesto ruku na srdce, do kolika z nich si v průběhu semestru vyrazíte? Volno nabízí ideální prostor obohatit se o nějaký ten kulturní zážitek.

Příznivcům odlehčeného humoru a nepříliš vážných témat přijde vhod nabídka Městského divadla Brno. Pro klasiky je tu osvědčené Národní divadlo Brno. Pokud se však nebojíte experimentů, neváhejte navštívit Husu na provázku. Moderní pojetí divadla a hlubší témata naleznete jistě v BuranTeatru. Co nás čeká v divadelním světe zítřka, napoví návštěva jednoho z divadel JAMU, ať již Studia Marta, nebo Divadla na Orlí.

Plány do budoucna

Zastavit se nad mapou, rozhlédnout se po okolí a ujistit se kudy kam se jistě hodí, i když jste přesvědčeni, že víte, kam míříte. A bezpochyby se tak hodí přistupovat i ke své budoucnosti. Delší doba volna, kdy nemusíte každodenně plnit školní povinnosti, přímo vybízí plánovat a promýšlet co dál. Vyrazit někam do zahraničí, sehnat si zajímavou stáž nebo se pustit do nějakého projektu, to jsou jen některé z možností.

Právě v tomto období řada kateder a ústavů uzavírá svá výběrová řízení do programu Erasmus+. Nicméně Centrum zahraničních studií MU nabízí také spoustu možností, kam se vydat mimo Evropu. Stačí jen využít volna a hledat. Na přelomu semestrů často probíhá i výběr vhodných uchazečů stáží. Například na pětiměsíční stáž v Evropské komisi se mohou uchazeči hlásit jen do konce ledna.

Udělejte si pořádek

Zpomalit a rozhodnout se co dál, nemusí být jen otázka dalšího rozvoje, ale i praktických banalit všedního života, na které v semestru nezbýval čas. Dejte si chvilku a sepište si to, co jste dlouho odkládali a co už je třeba konečně udělat. Koupit pořádnou židli, namazat vrzající dveře, nechat si opravit boty. Často to mohou být maličkosti, ale uznejte, není pak život příjemnější, když při každém sprchování nemusíte myslet na to, že tu protékající hlavici, jste měli vyměnit už před měsícem?

Čím méně věcí, tím méně starostí, tak by se dalo shrnout heslo minimalismu. Nemusíte se určitě hned zbavovat veškerého majetku, ale úvaha nad tím, jestli už není čas něco poslat dál, je občas určitě na místě. Zvlášť patříte-li mezi ty, kteří by neradi vyhodili věc, která ještě může někomu posloužit, ale na druhou stranu se nechcete trápit s prodejem desítek zbytných věcí, jistě vám poslouží některý z nadačních obchůdků. Jeden z nich sídlí například na ulici Pekařská. Použité oblečení a obuv pak můžete vkládat do tomu určených bílých kontejnerů, kterých po Brně najdete desítky. Oděvy tak darujete některé z charit, které tato sběrná místa provozují.

Hlavní novinky