Přejít na hlavní obsah

Jak na zkouškové? Chce to plán bitvy

Zkouškové je zase tady a to znamená řadu větších i menších soubojů, které je potřeba svést a zvítězit v nich.

Zkouškové se na různých fakultách Masarykovy univerzity může dost lišit. Někde znamená jednu či dvě opravdu náročné zkoušky, jinde sérii menších testů či zápočtů. Někoho čekají praktické zkoušky, někteří se musejí připravit na ústní projev, jiní zase na dlouhá písemná pojednání. Ať už vaše zkouškové bude připomínat kteroukoliv zmíněnou variantu, lze se na něj připravit podobným způsobem.

Jakkoliv už je na to nejspíš v tomto semestru pozdě, je třeba říct, že příprava na zkouškové probíhá nejlépe už během samotného semestru. Vše, co se v jednotlivých předmětech probírá, totiž směřuje právě ke zkoušce a je škoda nevyužít času a prostoru a neulehčit svému budoucímu já život.

„Ideální je snažit se daný předmět pochopit od samého začátku, účastnit se jak přednášek, tak seminářů a ptát se, když vám něco není jasné,“ myslí si Lenka Dobešová, která učí občanské právo na Právnické fakultě MU.

Její další rada také míří do období, než začnou samotné zkoušky. „Je dobré shromáždit si všechny potřebné prameny a udělat si v nich pořádek. Vždy tvoří nějaký systém a je třeba pochopit, jak funguje,“ radí Dobešová.

Plán je základ

Ať už jste ale během uplynulého semestru přípravu podcenili, či nikoliv, klíčové je sestavit si plán. Jako se bez něj neobejde žádná bitva, mělo by ho mít i vaše nadcházející zkouškové. „Kromě seznamu všech zkoušek, které vás čekají, je důležité znát na začátku i své vlastní možnosti a vědět, co od sebe můžete čekat. Na základě toho se pak dá vytvořit plán, jak vše zvládnout,“ říká Marie Szopová z Poradenského centra MU.

Pokud víte, že si každé učivo potřebujete mnohokrát zopakovat, než si budete jisti jeho znalostí, je to zkrátka úplně jiná situace, než když vám stačí si poznámky projít jen jednou. Stejně tak byste třeba měli vědět, jak zvládáte pracovat s nervozitou nebo jak se na vás projevuje únava.

Ze všech těchto znalostí by se pak měl odvíjet plán boje. Kterou zkoušku si dát jako první a kolik času si nechat na tu nadcházející? Na to se nedá obecně odpovědět, pravděpodobně to ale sami už zhruba víte, pokud už za sebou máte aspoň jedno zkouškové.

Bez čeho se téměř nedá uspět, je seznam otázek či tematických okruhů, pokud je v daném předmětu k dispozici. „U jednotlivých otázek doporučuji jít od obecného ke specifickému, pochopit, na co navazují a z čeho vycházejí,“ doplňuje Lenka Dobešová.

Dobré místo ničím nenahradíš

Jakmile dojde na samotné učení, je důležité správně si vybrat místo, kde se budete pokoušet dostat vědomosti do hlavy. Mělo by vám tam být příjemně a měli byste tam nějakou dobu vydržet se učit.

„Myslete taky na pitný režim a alespoň lehké občerstvení. Základem je umět v učení dělat také přestávky a ve zkouškovém období se úplně nevzdávat ostatních aktivit, které ve volném čase rádi děláte a díky kterým si dokážete odpočinout,“ radí dále Szopová. Protože každému vyhovuje něco jiného, v tomto bodě se nevyplácí kopírovat strategii od kamarádů.

Často bývá učivo obsáhlé a komplexní a jeho zdolání se může zdát nemožné či přinejmenším hrozně vzdálené. Podobně jako u jiných velkých úkolů i zde pomáhá si látku rozkouskovat na menší díly.

„Člověk si tak zažije častěji pocit splněného úkolu a má pak i větší motivaci k dokončení celé práce. V dnešní době je navíc možné k takovému plánování použít kromě klasických diářů a to-do listů i počítačové či mobilní aplikace,“ upozorňuje Szopová.

Nakonec rada, kterou nelze opomenout – nezapomínejte na odpočinek! Chvíle volna potřebuje nejen váš mozek a vyčerpaný organismus, ale také oči. Zkuste tak pauzy strávit jinak než koukáním do počítače, mobilu nebo na televizi.

„Každý student by měl mít aspoň trochu sportovního ducha a naučit se mít zkouškové rád. Je to férový zápas, který nakonec přináší radost z vítězství. A každé takové vítězství vás někam posune, i kdyby jen blíže k vysněnému diplomu,“ uzavírá Dobešová.

Co radí studenti

Vlastimil Reichel, ekonomicko-správní fakulta
Pro boj se stresem během zkouškové je nejlepší eliminovat jeho příčiny. Zasekl jsem se při řešení problému, byť dělám maximum? Vyhledám osobu, která může pomoct – kamarád, cvičící, přednášející. Další možností eliminace stresu je umět se pochválit. Dnes jsem pochopil nějaký složitý termín – Jsem kurňa dobrý! Přece jen, získání sebedůvěry je důležitým krokem k odbourání stresu. No a před zkouškou? Já si vždycky říkal: Dal jsi do toho všechno, co se dalo, teď už nemá cenu se stresovat, maximálně přijdeš znovu.

Petr Uhlíř, fakulta sociálních studií
Ve zkouškovém se mi osvědčilo hlásit se na předtermíny nebo jedny z prvních termínů. Mozek je totiž ještě v „univerzitním“ režimu, což dost usnadní učení. Navíc jste toho ještě nestihli tolik zapomenout. Pokud pracujete, nebojte se říct šéfovi o pár dní volna na učení. Důležitý je dostatek spánku. Také není špatné udržovat si bezpečnou vzdálenost od herních konzolí, mobilu a podobných zařízení. Po úspěšném zkouškovém můžete v klidu pařit (i v hospodě) od rána do rána.

Lucie Ruzhová, filozofická fakulta
Univerzální recept bohužel neexistuje. Za mě je důležité nejprve si dobře rozvrhnout veškeré termíny zkoušek s dostatečným rozestupem na projití skript a možností se věnovat i jiným povinnostem, jako je u spousty z nás práce. Psychické vytížení kombinuji s fyzickými činnostmi, abych dokázala tělo zregenerovat – postačí si jít zaběhat do parku a zabere to 30 minut. S dobrým time managementem si snažím udělat čas na nejvíce opomíjenou složku dne, a to spánek, protože je to věc, která je velkým pomocníkem při učení a udržuje mě to v dobré psychické kondici společně se sportem, čokoládou a kamarády.

Hlavní novinky