Přejít na hlavní obsah

Jak se nezbláznit z prvního zkouškového

AnotaceZkouskove
Něco není v pořádku. Na fakultních chodbách drží nějak podivně moc lidí v rukou štosy papírů, a když mluví mezi sebou, tak tišeji než dřív. I v barech je večer víc místa a člověk si má kam sednout i v úterý a ve středu večer, tedy ve dnech, kdy neměl na začátku semestru na volné místo nárok. Legrace skončila, zkouškové období se hlásí o slovo. Ti, kdo už si několika prošli, ho berou jako každopůlroční nutné zlo, ale těm, kdo ho zažívají poprvé, se může postarat o několik bezesných nocí. Zkuste si proto přečíst následující řádky a třeba vám alespoň některý z našich tipů pomůže.

Nejdůležitější věc na začátek. Bez učení to opravdu nepůjde. Na druhou stranu i soukání nových poznatků do hlavy se dá zpříjemnit, a i když se to na začátku zkouškového nezdá, dá se přežít bez újmy na psychickém zdraví.

Základ úspěchu: Materiály, výpisky, skripta
Aby se člověk vůbec mohl začít učit, musí mít z čeho. Ti, kdo průběžně mrknou do skript už během semestru, tento problém nemívají. Ne každý sedí na každé přednášce a cvičení, a pokud už se tam vyskytne, tak si pokaždé nedělá poznámky. „Přes semestr si musím vydělávat peníze, a proto se do školy bohužel nedostanu tak často, jak by se mi líbilo. Všechno sháním až těsně před zkouškami všude, kde se dá,“ říká studentka Pedagogické fakulty Kateřina Strnadová.

Možností, kde hledat, není málo. Knihovny a prodejny skript dnes fungují na každé fakultě a téměř všichni učitelé vkládají materiály do sekce Studijní materiály v ISu. Kromě nich se u každého předmětu vyplatí sledovat obsah Poskytoven, kam mohou ochotní spolužáci vkládat svoje poznámky. A pokud nejsou ochotní ti vaši, možná měli tuto skvělou vlastnost loňští. Zjistíte to, když nahoře v ISu v liště změníte období z podzimu 2008 na podzim 2007, a tím se dostanete do loňské poskytovny. Vyplatí se také poptat, jestli někdo vašemu ročníku nezřídil stránku na serveru www.spoluzaci.cz, kde se také najdou poklady.

ZkouskoveObdobi

Stejně jako na studentských dokumentových serverech – www.econ.muny.cz (pro ESF), www.fi.muny.cz (pro FI), www.phil.muny.cz (pro FF), www.sci.muny.cz (pro PřF) nebo www.fsps.muny.cz (pro FSpS). A když se pomoc neobjeví ani tady, nezbývá než poprosit kolegy o potřebné poznámky na diskuzích k jednotlivým předmětům.

Doma nebo na koleji?
Když už máte z čeho se učit, zamyslete se, kde si k učení sednete. Pokud jsou vaši spolubydlící na koleji nebo na privátu zvyklí pařit od rána do večera a škola je moc nezajímá, nedá se čekat, že by svoje návyky ve zkouškovém měnili. „U nás na privátu je hodně veselo, takže když se musím učit v Brně, tak spíš v noci. Celkově se ale naučím víc doma,“ říká svůj názor student Právnické fakulty Michal Hubáček. I kvůli maminčinu domácímu servisu stojí tato varianta za uvážení.

Plánování pomáhá
Pokud už budete přemýšlet nad tím, kde se s knihami usadíte, zauvažujte i nad tím, kdy se budete kterou látku učit. „Memorovacímu procesu“ to dá řád a vyhnete se tak docela častému problému, že učení dlouho odkládáte nebo skáčete od jednoho ke druhému a ve výsledku neumíte vůbec nic. Zkuste si látku rozdělit, vytvořit si alespoň přibližný časový plán a ten potom dodržovat.
Životabudiče: Od coly k vitamínům

Zaručených tipů na prostředky, které povzbuzují činnost mozku, koluje mezi studenty tolik, jako mezi ženami středního věku tipů na hubnoucí pilulky. „Já osobně piju hodně kafe, které mi pomáhá a taky mi chutná. Zkoušel jsem i kofeinové tabletky nebo lecitin, ale moc mě nepřesvědčily, jde spíš o placebo efekt,“ vypočítává některé z povzbuzovačů student Lékařské a Ekonomicko-správní fakulty Petr Liška. Jeho kamarád Michal Hubáček si účinky kofeinových tablet naopak pochvaluje. „Mně pomáhají. Tuším sice, že z poloviny mají spíš psychologický účinek, ale učí se mi s nimi dobře,“ tvrdí budoucí právník.

Na každého zkrátka působí něco jiného. Někdo se dopuje colou, jiný čokoládou a najdou se i extrémy, které ve zkouškovém sní, na co přijdou.

Když padne krize
I přes důkladnou přípravu se může stát, že se večer před zkouškou ocitnete situaci, kdy nevíte vůbec nic. A to není v kombinaci s vědomím, že o učiteli, jenž vás na druhý den bude zkoušet, nevíte také nic, zrovna ideální. Když padne krize, zkuste od všeho zjistit aspoň něco, ať při otázce zkoušejícího nezůstanete stát s nechápavým výrazem. Občas i jedna věta v kombinaci s vhodným oblečením (ano, sako a kravata opravdu mají svoje kouzlo i v 21. století) dokáže zachránit situaci.

Hlavně se nezbláznit
Všeho moc ale škodí. Nikdo se nevydrží učit dva dny v kuse a byla by hloupost se o něco podobného pokoušet. Když se přistihnete, že místo na sociologické teorie nebo svalovou soustavu myslíte na to, jak pěkně vypadá ta kytka v květináči na okně nebo co si dáte k jídlu, až s tím konečně praštíte, tak skripta aspoň na chvilku zahoďte do kouta. Zásada změnit na chvilku činnost platí i na vysoké škole. Vedení univerzity na svoje studenty myslí, a proto ve zkouškovém období zajistilo třeba speciální nabídku sportovních kurzů, kam se můžete přihlásit v sekci Student v Informačním systému MU.

Hlavní novinky