Přejít na hlavní obsah

Studentská zkušenost: Do Brna ze Slovenska a zase zpátky v době koronavirové

Boris Mikula se coby slovenský student Ekonomicko-správní fakulty MU vydal na 24 hodin do Brna v polovině května.

Boris Mikula

Velká část Slováků studujících na Masarykově univerzitě odjela po vyhlášení nouzového stavu do své domoviny a studovala většinu semestru na dálku s využitím online nástrojů. Se začátkem zkouškového období však někteří potřebují navštívit Brno – ať už kvůli vybraným prezenčním zkouškám, vyzvednutí studijní literatury nebo třeba na vystěhování z kolejí a privátů. Přechod přes stále ještě uzavřené hranice je oproti normálu komplikovanější, pro studenty ale poměrně schůdný.

Boris Mikula se v polovině května vydal ze Slovenska do Brna kvůli vyzvednutí literatury k bakalářské práci a vystěhování z bytu. Přes počáteční nejistotu však popisuje, jak jednoduchý nakonec celý proces byl.

„Pokud jede student do Česka na nejvýše 24 hodin, nemusí mít ani negativní PCR test. Stačí se na hranicích prokázat školou vydaným potvrzením pro přeshraniční žáky a studenty a včas se vrátit,“ říká Mikula (potvrzení si snadno vygenerujete v Informačním systému MU).

S rodiči jel autem přes hranice tam i zpět během jednoho dne a pro jistotu si své potvrzení nechal na fakultě opatřit ještě razítkem, kdyby náhodou nastaly při návratu komplikace. Nic takového se však nestalo, a student ani jeho rodiče tak nemuseli nastoupit do jinak striktně vyžadované čtrnáctidenní karantény na slovenské straně.

„Na internetu jsem nicméně taky četl, že někteří policisté jsou přísnější, tak možná taky záleží, na koho člověk na hranicích zrovna natrefí. Projevit se to může hlavně v případě, kdy studenti jedou do Brna na delší dobu a rodič, který je tam vezl, se vrací zpět na Slovensko bez nich. Musí být totiž schopen prokázat, že tam vezl studenta, jinak mu hrozí karanténa,“ upozorňuje Mikula.

V případě, že si student vyřídí patřičné potvrzení a dodrží čtyřiadvacetihodinovou lhůtu, měla by ho na hranicích čekat jen kontrola občanského průkazu. Praxe na hraničních přechodech se však může brzy změnit. Určitě se proto vyplatí průběžně sledovat aktuální vládní nařízení na obou stranách hranice.

Více informací o příjezdech do Česka pro zahraniční studenty najdete na www.muni.cz/koronavirus/informace-pro-studenty v sekci Cestování.

Hlavní novinky