Přejít na hlavní obsah

Jak objevit svůj profesní směr a kde začít hledat?

Studium na vysoké škole nabízí příležitosti nejen k rozvoji, ale také k hledání. Mezi semestry i v rámci nich můžete pátrat po svém budoucím zaměření a zjistit, jaké oblasti vás zajímají.

Nástupem na MUNI jste se rozhodli pokořit svou první profesní výzvu – zvládnout studium na vysoké škole. Ta druhá – přijít na to, čím byste se chtěli živit a co vás bude naplňovat – je možná teprve před vámi. Trh práce nabízí stále větší množství pozic. Je proto přirozené, pokud se v průběhu studia od svého původního plánu vzdálíte a budete hledat i jiné možnosti, jak a kde se uplatnit. Anebo jste možná studium začínali s tím, že jste si vůbec nebyli jistí, kam se chcete po státnicích vydat, a právě máte před sebou pár let, během kterých to můžete zjistit.

Univerzita vám dá spousty informací, které vám pomohou rozšířit znalosti o vašem oboru. Studiem ale získáváte mnohem víc. Můžete se v jeho rámci naučit řadu dovedností – a to hlavně těch takzvaně přenositelných, které můžete využít v různých situacích, na rozdílných pozicích i u odlišných zaměstnavatelů. Patří mezi ně schopnost týmové spolupráce, efektivní komunikace, organizace času nebo práce v zátěži.

Právě tyto dovednosti jsou klíčem k úspěšnému vstupu na současný trh práce a rozšiřují možnosti vašeho uplatnění – ať už v oboru, který studujete, nebo mimo něj. Uplatnitelnost je stále více o tom, nakolik se dokážete přizpůsobit aktuálním požadavkům trhu práce a zaměstnavatelů.

Jasnější představu získáte v praxi

Jestli se právě snažíte získat konkrétnější odpovědi na otázky Kam vlastně směřujete? nebo Co budete po škole dělat?, využijte studium k hledání a zkoušení všech možností, které vás napadnou. Přihlaste se na různé stáže a brigády. Zapojte se do fakultních spolků, týmových projektů na katedře nebo jako dobrovolníci na univerzitě i mimo ni.

Každá nová konkrétní zkušenost vám pomůže poznat, co vám vyhovuje a co naopak ne. Cítíte se lépe v týmu, nebo upřednostňujete samostatnou práci? A co vedení lidí? Jste radši řadovým členem, nebo máte manažerské ambice? Díky rozmanitým pracovním příležitostem si upřesníte své pracovní preference nebo zjistíte, jaké prostředí a firemní kultura vám pro práci vyhovují.

Je v pořádku, pokud při hledání budoucího uplatnění nyní tápete. Díky Kariérnímu centru MU ale můžete svou profesní cestu objevit přímo na půdě univerzity kdykoliv – stačí se přihlásit na kariérní konzultace. V rámci nich se potkáte s poradcem, který vám v procesu hledání pomůže.

Nasměruje vás, pomůže vám pojmenovat vaše preference, dovednosti, silné stránky nebo vám třeba ukáže další možnosti hledání konkrétních pracovních nabídek. Pomocí koučinku vám zase může pomoci přiblížit váš konkrétní cíl a nastavit akční plán k jeho dosažení.

Kariérní konzultace jsou bezplatnou službou pro všechny studenty a čerstvé absolventy Masarykovy univerzity. Stačí si vybrat vhodný termín na kariera.muni.cz. Ať už budete hledat své profesní směřování sami, nebo se svým poradcem, myslete na to, že se jedná o celoživotní proces. Kdy jindy začít, když ne teď.

Hlavní novinky