Přejít na hlavní obsah

5 tipů, jak se kariérně posouvat online

Situace na trhu práce se změnila. Jak se jí přizpůsobit a vytěžit z ní maximum, radí Kariérní centrum Masarykovy univerzity. To je dál k dispozici i se svými online službami.

Zaměřte se na rozvoj

Rozšiřte si obzory i nad rámec studia a naučte se něco nového. Pomoct vám s tím může třeba vzdělávací platforma Coursera. Nabízí online kurzy z nejrůznějších oborů, například datové analytiky, programování, naučí vás vyjednávat nebo zvládat těžké překážky. Část kurzů je dostupná zdarma, filozofická fakulta dokonce nabízí kompletní přístup pro své studenty. Další vzdělávací kurzy naleznete na edX, Alison nebo české platformě Seduo.cz.

Získejte certifikáty

Prázdná místa v životopise dokážou efektivně zaplnit certifikáty. Pokud chcete pracovat třeba v marketingu, určitě se vám bude hodit Digitální Garáž nebo certifikát z Google Analytics. Certifikace od Googlu získáte zcela zdarma. Pokud je vám bližší administrativa, najděte si například pokročilé kurzy Excelu.

Nezaspěte dobu

Teď je vhodná doba se zastavit a zamyslet nad tím, jaká kariérní cesta je vhodná. Mnoho oborů totiž prochází změnami a pozice, do kterých se dříve hojně nabíralo, nemusí být tak žádané. Na druhou stranu se začínají rýsovat jiné profesní možnosti. Při studiu můžete využít volný čas, zmapovat situaci a zaměřit se na profese, které jsou žádané nebo z hlediska budoucnosti perspektivní. Sledujte vývoj pomocí specializovaných portálů, poslouchejte podcasty s odborníky a zjistěte, jaké jsou nyní možnosti uplatnění, které dovednosti jsou ceněné, a nezapomeňte reagovat na změny.

Přihlaste se do soutěže

Od ostatních se můžete odlišit i pomocí soutěží. Obohatí vás o nové zkušenosti, získáte kontakty na odbornou porotu i ostatní soutěžící a odnesete si zpětnou vazbu. To vše můžete v budoucnu uplatnit a navíc si ještě zvýšíte kredit u personalistů – rádi vidí proaktivitu i zájem o obor. Přihlášky, vypracování úkolů a jejich odeslání většinou probíhá online, tak se poohlédněte po možnostech a jděte do toho!

Vypilujte první dojem

Vylepšete si životopis, profily v kariérních platformách JobCheckINLinkedIN. Díky Kariérnímu centru máte k dispozici profesionální kariérní poradce, kteří zdarma poradí, jak z prezentačních materiálů, jako je životopis, vytěžit maximum. Kromě toho se můžete zaměřit i na poutavější elevator pitch, tedy krátké představení sebe sama, které můžete uplatnit třeba na začátku pohovoru.

„Pokud studenti přemýšlí o své kariérní dráze nebo už se poohlíží po praxi, nejsou v tom sami. Zavedli jsme online služby, abychom jim byli ještě blíž, ” doplňuje kariérní poradkyně Michaela Odehnalová.

>> více na kariera.muni.cz

Hlavní novinky