Přejít na hlavní obsah

Studentka FI: Nesnesitelná tíha rozhodování

Tereza píše o tom, proč jít studovat na MUNI a jaké výhody má konkrétně Fakulta informatiky MU.

Tereza Hrbková

Jste na konci střední školy a čelíte rozhodnutí, kam na vysokou školu? Možná vám v rozhodování pomůžou otázky a odpovědi, které jsem si kladla při výběru vysoké školy také já.

Co mám jít studovat?

Možná nemáte tušení, co dělat, a to je v pořádku. Ale asi nechcete udělat životní chybu a zvolit si něco, čeho budete litovat. Masarykova univerzita nabízí unikátní možnosti, které mně osobně hodně ulehčily rozhodování. Vedle svého zvoleného oboru totiž budete moct studovat předměty i z jiných fakult. Což je skvělé, když si chcete vyzkoušet víc věcí a rozšířit si obzory. Například informatika se dá propojit snad s každým oborem, takže můžu jen doporučit. Co se týče samotných oborů, určitě je dobré si projít studijní katalog a prostudovat jednotlivé předměty. Uděláte si lepší obrázek o tom, co vás čeká.

Dostanu se? A jaké vstupní znalosti musím mít?

To se liší fakulta od fakulty, takže se nejlépe podívejte přímo na podmínky pro přijetí. Za sebe jen můžu říct, že dostat se na Fakultu informatiky MU (FI) není zas tak složité. Existuje totiž spousta možností, jak se k nám dostat bez přijímaček. Pořádáme třeba Korespondenční seminář z informatiky a úspěšné řešitele bereme rovnou. Já jsem se do něj bohužel nezapojila, ale lidé si to hodně chválí, takže toho teď trochu lituju. Co se vstupních znalostí na FI týče, nemusíte umět programovat. Říká se, že nic speciálního není třeba, ale asi byste měli mít analytické myšlení a zálibu v matematice. A odhodlání. Velká výhoda je, když vás to opravdu baví, zajímá vás to a máte dobrou motivaci. To pak půjde celá škola lehce.

Je pro mě MUNI dobrá volba?

Na MUNI se mi líbí, že se v lidech plně snaží využít jejich potenciál a neplýtvat talentem. Je ale důležité mít postupem času jasno v tom, co chcete, a přistupovat tak ke studiu. FI ze mě dostává to nejlepší a nutí mě se překonávat. Ať už jste jako já a v informatice se ještě máte co učit, nebo jste už naopak zběhlí, na FI je super, že vám dá to, co hledáte. Já vidím výhodu v tom, že se na přednáškách jde od elementárních základů a máme relativně velkou volnost ve výběru předmětů. Pro ty, kteří se už více orientují, nabízí tato fakulta možnost spolupráce s průmyslovými partnery, práci ve výzkumných laboratořích i spolupráci na vedení cvičení. Zkrátka každý si najde to své. Možností je opravdu nespočet, záleží jen na vás, jak toho využijete. 

A ještě jedna věc se mi líbí, a to komunita lidí na MUNI. Lehce se seznámíte se spoustou zajímavých lidí a uděláte si cenné kontakty na celý život. Lidé, které tady potkáte, patří mezi špičku ve svém oboru.

Zvládnu to?

Otázka, kterou si kladu stále. Čím déle nad tím ale uvažuju, a jak postupuje čas, tím méně mě to znervózňuje. Ten jeden rok, co na MUNI jsem, mě strašně posunul a spoustu jsem se toho naučila. Opět záleží na tom, co od studia očekáváte. Jestli jen chcete titul, tak si nejsem jistá, že MUNI je ta správná volba. Jestli se ale chcete něco opravdu naučit a čelit výzvám, tak je přesně pro vás. Když jsem se začala učit tak, abych se toho naučila co nejvíc, a ne tak, aby mi to plus mínus stačilo na zkoušku, začalo mě to více bavit a s tím šlo dolů i množství stresu.

Je důležité mít realistické představy. Vysoká škola je těžká už jenom tím, že pro vás bude hodně věcí nových. Takže si dejte čas na rozkoukání se. Mě samotnou nejdřív ani nenapadlo, že bych to snad nezvládla. Moje představy o vysoké škole byly asi takové, že se budu čtyři měsíce bavit a poznávat lidi a pak přijde náročnější zkouškové, kdy po dobu několika dnů ani nevyjdu ven a budu se jen učit. Informatika je ale těžká po celou dobu, takže zkouškové v tom kontrastu zas tak hrozné není. Na druhou stranu se není čeho bát. Skutečně se jde celkem od základů, ale projdou se hodně rychle. Klíčové je držet krok a ze začátku opravdu vytrvat a zabrat. Pokud vás to bude bavit a zajímat, tak to zvládnete. Když se zpětně ohlížím, rozhodně nelituju svého výběru univerzity ani fakulty. Naopak jsem přesvědčená, že to bylo jedno z mých nejlepších životních rozhodnutí. A už se nemůžu dočkat, co přinesou další semestry!

A co říct na závěr?

Jestli si studiem chcete pouze „prodloužit mládí“, tak bych vám MUNI nedoporučovala. Jestli se však chcete posouvat a zdolávat překážky, opravdu se něco naučit, tak je Masarykova univerzita přesně pro vás. A pokud se chcete uplatnit po vystudování vysoké školy, mít respektovanou práci a patřit mezi vyhledávané pracovníky, o které se firmy na trhu práce perou, jestli chcete pracovat v perspektivním a zajímavém oboru s propojením do kterékoliv profesní sféry, FI je jistě ta správná volba.

Hlavní novinky