Přejít na hlavní obsah

Studentka FI: Katalog předmětů napoví, na jaký obor se zaměřit

Studentka Fakulty informatiky MU Tereza radí, jak na studium na její domovské fakultě i na MUNI.

Fakulta informatiky MU.

Je důležité si uvědomit, že studium bude pro každého jiné. Je totiž spousta proměnných, které ovlivní výslednou náročnost a průběh studia. Tak především je to samotná volba předmětů, zaměření a oboru, tedy studijním programu. Potom taky čas, který jste ochotni škole věnovat. Někteří z vás si ho raději rozloží mezi více aktivit. Vedle školy můžete stíhat pracovat, mít stáž, působit ve studentském spolku nebo cokoliv jiného, co vás napadne. Dále záleží na vrozeném talentu, vašich predispozicích. Někdo se zkrátka potřebuje učit víc, někdo věcem porozumí snáze. A jistě je takových faktorů mnoho. Takže myslete na to, že zážitek z VŠ je pro každého jiný a všechno je individuální. Pojďme se teď podívat, jakými směry se například můžete vydat.

Obory

Je dobré myslet napřed. Sice je to na vašem uvážení, jaké předměty a zaměření si při studiu vyberete, navazující magisterské studijní programy ale předpokládají jisté znalosti. Je tedy výhodou vědět, co byste chtěli dělat. Pokud nevíte, jaký program, tedy obor zvolit, projděte si studijní katalog s předměty oborů, nad kterými se rozhodujete. Hodně se ptejte lidí okolo a přijďte na den otevřených dveří. Vybrat si studijní program je základ, nepodceňte to a zvažte taky možnost sdruženého studia nebo zápis předmětů z jiných fakult. Na fakultě informatiky máme bakalářskou Informatiku (kde si později volíte zaměření podle vašich budoucích plánů), Programování a vývoj aplikací, Informatiku ve vzdělávání a od letošního roku nově Kyberbezpečnost. Fakt, že programů není zase tak moc, významně snižuje rozhodovací paralýzu. A kromě toho programy obsáhnou všechno důležité.

Předměty

V rámci vámi zvoleného programu budete mít balíček povinných a povinně volitelných předmětů, které budete muset absolvovat. Každý předmět je vedený trochu jinak; někde budete muset být prezenčně, někde budete mít spoustu úkolů, někde budete psát hodně testů a k některým předmětům jsou povinné semináře na procvičení látky z přednášek. Velká výhoda je, když se přednášky nahrávají. Můžete se na ně podívat později, pokud zrovna nemáte náladu.

Na fakultě informatiky, asi ne překvapivě, tvoří předměty z velké části programování a matematika. Pokud se k nám hlásíte, programovat umět nemusíte. Na škole potom pravděpodobně taky nebudete programovat od rána až do večera, pokud to tedy není něco, co chcete. Potom si samozřejmě můžete zvolit odpovídající zaměření a předměty. Je ale pravda, že je to nedílnou součástí studia, ale je velmi důležité si uvědomit, že informatika je mnohem víc než programování.

Praxe

Během studia taky budete mít možnost zúročit své znalosti v praxi. Na některých oborech je praxe dokonce povinná. U nás na fakultě se můžete zapojit třeba do jednoho z výzkumných labů nebo jít na stáž do jedné z firem ze sdružení průmyslových partnerů. A v neposlední řadě můžete jít pracovat do jakékoliv firmy v Brně, které je považováno za špičkové technologické centrum ČR!

Pár tipů pro zvládnutí studia, obzvlášť v době pandemie:

  • Mějte dostatek spánku - protože ke studiu budete potřebovat mozek a je potřeba se dobře starat o své tělo. Ne, že budete místo spánku dělat úkoly!
  • Dělejte věci včas - protože jinak z toho bude jenom mrzení, budete ve stresu, ve špatné náladě a výsledek vaší práce dost možná nebude ideální. Zkuste si naplánovat den, optimálně si organizovat svůj čas a snažte se opravdu dodržet plán.
  • Pokud to jde, jezte zdravě - protože jídlo je palivo pro tělo, a i když jste šikovní, budete potřebovat hodně energie, abyste všechno zvládli.
  • Nezapomínejte na pohyb - protože vás budou bolet záda, krk a možná úplně celé tělo z neustálého sezení. S epidemickou situací je to horší, ale běžte se projít do přírody nebo se aspoň protáhněte. Opravdu to pomůže.
  • Buďte v (bezkontaktním) kontaktu s ostatními - protože jinak hrozí, že se ze školy zblázníte. Je super mít spolužáky, kterým si můžete postěžovat a řešit s nimi problémy. Nejste na to sami, tak se snažte komunikovat.

Hlavní novinky