Přejít na hlavní obsah

Jak si podat přihlášku na MUNI

Už jen měsíc zbývá na podání přihlášky ke studiu MUNI. Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, abyste to hladce stihli do 28. února.

Přihlášku ke studiu bakalářských a dlouhých magisterských studijních programů na MUNI můžete podávat už jen do konce února. Není to žádná velká věda, přesto je dobré si k tomu něco načíst a na některé věci dát pozor.

Najděte si na podání přihlášky čas

Pro klid své duše doporučujeme nenechávat podání přihlášky na poslední chvíli. Nechejte si na to volný večer nebo i víkendové odpoledne, všechno proklikejte a prostudujte.

Ideálně začněte na www.muni.cz v profilech studijních programů. Pokud ještě nemáte jasno, co přesně chcete studovat, máme pro vás pár tipů tady: 5 otázek, které vás navedou k oboru snů.

Pokud už víte, přímo v profilu zvoleného programu klikněte na tlačítko: Podat přihlášku. Jen pozor, pokud se hlásíte ze střední školy, zajímají vás především bakalářské a dlouhé magisterské programy v prezenční formě studia (kombinované studium, které probíhá v blocích jen několikrát za semestru, většinou volí už pracující lidé).

Soustřeďte se na výběr studijního plánu

Klikli jste na podání přihlášky? Skvělé. Jakmile jste v e-přihlášce, čeká vás další důležitý krok, který je dobré mít promyšlený. Musíte si v rámci vybraného studijního program zvolit takzvaný studijní plán.

Setkat se můžete se čtyřmi možnostmi:
a. Jednooborové studium
b. Jednooborové studium se specializací
c. Sdružené studium
d. Učitelské studium

O co jde?

Jednooborové studium
Jedná se o studium, ve kterém máte předem definovaný seznam povinných předmětů, které si doplníte z nabídky povinně volitelných předmětů a volitelných předmětů. Oproti studiu se specializací se zpravidla liší tím, že je obecněji zaměřené a většinou vám nechává větší volnost ve výběru předmětů.

Jednooborové studium se specializací
Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, které dále prohloubí znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program jich může nabízet víc, studovat je ale možné jen jednu z nich. Jedná se například o Biochemii, kde vybíráte ze specializace Aplikovaná biochemie, Biochemie nebo Bioinformatika.

Sdružené studium
Sdružené studium umožňuje absolvovat hlavní část studia v rámci jednoho studijního programu a tu si doplnit menší ucelenou částí z jiného programu, zkrátka mít jeden hlavní a jeden vedlejší obor, a studovat tak i poměrně odlišné disciplíny, které nicméně tvoří zajímavou kombinaci (v e-přihlášce ještě můžete narazit na takzvané doporučené kombinace, které jsou připravené na míru, a libovolné kombinace, kde je mix na vás). Sdružené studium na Masarykově univerzitě je takzvaně asymetrické, což znamená, že se liší objem studia v hlavním a vedlejším studijním plánu (v hlavním je víc předmětů a budete na něm psát diplomku). Můžete takhle studovat i mezifakultně třeba Ekonomii s Matematikou nebo v rámci jedné fakulty například Archeologii s Německým jazykem a literaturou.

Učitelské studium
Jde vlastně o sdružené studium, nestudujete ovšem hlavní a vedlejší obor, ale takzvané aprobace, které jsou shodně rozsáhlé, abyste byli stejným odborníkem na oba své budoucí vyučovací předměty. Vyberete si například Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání v kombinaci se Zeměpisem se zaměřením na vzdělávání.

Nesázejte jen na jednu kartu, zaškrtněte priority

Přihlásit se můžete do libovolného počtu studijních programů. Za každou takovou přihlášku platíte poplatek zvlášť, ale pokud jen trochu můžete, určitě nelitujte peněz a podejte jich na relevantní obory víc. Zvýšíte svoje šance.

Co vás naopak peníze navíc nestojí a také tím získáváte větší šanci na přijetí, je zaškrtnutí více variant studijních plánů v rámci jednoho programu. Může to být výběr další specializace nebo možnost přidat si vedlejší obor. V rámci jedné přihlášky si tak za jeden poplatek můžete vybrat až tři studijní plány a označit je prioritami podle toho, který z nich preferujete nejvíce. Pokud si zaškrtnete všechny tři preference studia, nijak nesnižujete šanci na úspěch první preference, naopak zvyšujete šanci na celkový úspěch.

Hlavně se nebojte všechno v klidu proklikat. Pokud pořád tápete, koukněte na video níže. A když pořád nebudete něčemu rozumět, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jak na přihlášku se můžete podívat i ve videu.

 

Hlavní novinky