Přejít na hlavní obsah

Mladý právník chce přispět k tvorbě nového volebního zákona

Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity Libor Vondráček získal za svou magisterskou práci o volebním zákoně cenu Poslanecké sněmovny.

Libor Vondráček.

Aktuální téma volebního zákona, na něž se ve své magisterské práci zaměřil tehdejší student Právnické fakulty MU Libor Vondráček, zaujalo v soutěži. Za svou práci „Většinotvorné prvky ve volební formuli poměrného zastoupení na příkladu voleb v České republice“ tak získal cenu F. L. Riegra. Tu uděluje od roku 2016 předseda Poslanecké sněmovny autorům nejlepších magisterských nebo bakalářských prací, které se věnují problematice parlamentarismu.

Téma vítězné práce se ukázalo jako velice aktuální v souvislosti s projednávanými změnami volebního zákona. “Během studia jsem se dozvěděl, že v ústavě existuje článek 18, který říká, že by volby do poslanecké sněmovny měly probíhat poměrným způsobem. Na tom stojí celá myšlenka mé práce. Zabýval jsem se tím, že volby v minulosti několikrát ukázaly, že při rozdělování mandátů ve sněmovně nemá hlas každého člověka stejnou váhu,” popsal stručně obsah Vondráček. Stejná myšlenka, která stojí ve středu jeho práce, byla také hlavním argumentem pro stížnost k Ústavnímu soudu, který letos v únoru právě kvůli tomu zrušil některé pasáže volebního zákona.

Vedoucím jeho práce byl soudce Jan Filip, který jako soudce zpravodaj Ústavního soudu ČR podpořil zrušení dosavadní úpravy. Sám Vondráček rozhodnutí vítá. “Pokud má být sněmovna místem, kam se mají promítnout názory celé společnosti, tak by nikdo neměl mít zájem, aby tam některé názory nebyly zastoupeny. Názory se tam mají setkávat a poměřovat se v politické debatě. Když volební zákon nějak deformuje, tak je to špatně,” vysvětluje svůj náhled na problém.

Tímto oceněním jeho práce nekončí. V současnosti ji rozšiřuje na práci rigorózní a doufá, že pro ni najde využití jako podklad k tvorbě nového volebního zákona. “Byl bych rád, aby se z práce vycházelo ještě v dalším volebním období, kdy se bude podle mého názoru pečlivěji schvalovat další volební zákon. Myslím, že je teď ta správná chvíle udělat rychlé rozhodnutí podle Ústavního soudu a nevymýšlet nic složitého. Po volbách bude dost času udělat úpravu, která by s námi mohla vydržet padesát, sto let,” upozornil na krátkou dobu do příštích parlamentních voleb Vondráček.

Na práva se hlásil kvůli dědovi, který mu byl jako státní zástupce velkým vzorem. V současnosti se věnuje politice a vnuk by rád šel dál v jeho stopách. Zvažuje také kariéru soudce.

Hlavní novinky