Přejít na hlavní obsah

Rozjet při studiu vlastní byznys? Není problém

Studenti Masarykovy univerzity, kteří chtějí už při studiu rozjet vlastní byznys, se můžou během léta přihlásit do soutěže Start Your Business.

Na univerzitě vás může napadnout tisíce skvělých nápadů a na spoustě z nich by se dal založit dobrý business. „Kde ale vzít zkušenosti, prostor a peníze na rozjezd svého podnikání při studiu? Poradíme, jak originální nápad proměnit v realitu a jak vlastní business nastartovat,“ uvedl PR a projektový manažer Ondřej Franek z Centra pro transfer technologií MU.

Podle něj je získání teoretických informací o tom, jak podnikat, hračka. V katalogu předmětů můžou studenti najít více než dvacet kurzů, které se podnikání věnují. „Většinu z nich si navíc můžou studenti zapsat bez ohledu na to, jaký je jejich hlavní obor. Jak se dělá průzkum trhu a jak vypadá cash flow plán tak může zjistit i budoucí filozof, učitel nebo programátor,“ upřesnil Ondřej Franek.

Vždy je dobré mít teoretické znalosti o fungování businessu, lepší je ale vyzkoušet si ho na vlastní kůži. Na univerzitě proto vznikla soutěž studentských nápadů Start Your Business, která s přetvářením nápadu na opravdový byznys pomůže. Ty nejlepší nápady získají podporu celkem 300 tisíc korun.

Dobrý nápad na rozjetí vlastního projektu stačí podle Franka do konce srpna zaregistrovat na stránkách soutěže. Na podnikání přitom absolventi bakalářského, magisterského nebo PhD. oboru nebudou sami. Pokud bude jejich nápad opravdu zajímavý, odborníci z Jihomoravského inovačního centra (JIC) jim poradí, jak s ním naložit, aby v konkurenci ostatních nápadů před odbornou porotou obstál. Během soutěže pak můžou účastníci na nápadu dál pracovat, vylepšovat ho a vytvářet z něj fungující byznys.

„Pokud by přihlášenému nápadu pomohla placená reklama nebo by soutěžící potřebovali peníze na výrobu 3D prototypu, pak můžou v průběhu soutěže získat finance na vše, co jim na začátku podnikání může pomoct. Ve finále se navíc ty nejlepší nápady podělí o dalších 200 tisíc korun a o možnost vyjet na zahraniční stáž,“ dodal Ondřej Franek s tím, že na webu www.ctt.muni.cz/startyourbusiness je možné se přihlásit do 31. srpna. Hlásit se můžou jednotlivci i čtyřčlenné týmy.

Hlavní novinky