Přejít na hlavní obsah

Jak se připravit na přijímačky

Ať už se chystáte na TSPéčka nebo oborovky, precizní příprava je ze všeho nejdůležitější. Kromě desítek hodin učení, přípravných kurzů a procházení minulých testů však není radno podcenit ani samotný den zkoušek. Proto přinášíme rady a tipy, jak se správně připravit.

Zkouška nanečisto
Vyhněte se překvapením. Přijímací zkoušky neberte jako cosi abstraktního, čeho se děsíte. Dejte jim konkrétní podobu tak, že si je vizualizujete krok po kroku. Do posledního detailu. Od ranního vstávání přes cestu na zkoušku až po identifikaci občankou. Když si tuhle představu uchováte, žádná situace vám už nebude cizí a vy se budete moct plně soustředit na svůj výkon.

Poslední chvíle, špatná chvíle
Možná se v den přijímaček probudíte s pocitem, že nic neumíte. Je však zbytečné vláčet s sebou polovinu knihovničky. Těžký náklad vás jenom vyčerpá a množství učiva vydeptá. Nechte učení doma. Je úplně v pořádku, že si na něco nevzpomínáte. Nikomu se zkouška nepovede na sto procent.

Stres je kámoš
Nebojte si do batohu přibalit trochu stresu. Ten totiž produkuje adrenalin, který vám v přiměřené míře odbourá pocit nejistoty či váhání. Zbystřuje smysly a zvyšuje hladinu cukru. Mozek se rozjede na plné otáčky a vy si vzpomenete i na věci, které jste už málem zapomněli. Nebojte se stresu, uvítejte ho. Za odměnu se vám do těla uvolní kromě adrenalinu taky endorfin, tedy hormon štěstí.

Koncentrát čiré pohodičky
Nepomáhá vám vědět, že stres je kámoš? Potí se vám čelo, ruce a (jak je to sakra možné?!) i záda? Naštěstí máme plán B! Techniky, které vás rychle dokážou uklidnit. Nemusíte být zrovna ezoterik, aby vás uklidnilo žmoulání talismanu pro štěstí. Ale pokud jste radikálními bezvěrci, můžete vyrukovat s jinou relaxační metodou, na kterou potřebujete jen správný počet prstů. Na několik vteřin intenzivně tlačte palce proti prostředníčkům. Zaručeně vás to uklidní.

Žádná módní přehlídka
Učebny nejsou přehlídkové molo. Nikdo nebude posuzovat váš vzhled a už vůbec ne šatník. Na školu se dostanete díky vědomostem, a ne znalostem posledních trendů v oděvním průmyslu. Proto si oblečte to, v čem vám bude příjemně a co neurazí ostatní uchazeče a dozor. Najděte zlatou střední cestu. Vyhněte se (i když sebehezčím) svěracím kazajkám i teplákovým soupravám.

Kondice
Ve zdravém těle zdravý duch! Ne, nemusíte zvedat činky, ani běhat do schodů jako Rocky Balboa. Úplně stačí, když na sebe budete v posledních 24 hodinách před přijímačkami hodní. Pořádně se vyspěte. Hoďte se do pohodičky. Žádná hospoda, ani tancovačka do rána.

Přemýšlejte žaludkem
Nechoďte ke zkoušce nalačno. Správné jídlo je základem úspěchu. Váš mozek potřebuje energii a tu nejlépe získáte z glukózy. Ovoce, zeleninu nebo sladkosti však požívejte s rozumem. Pozor na předávkování cukrem. Nesoustředěná hyperaktivita není zrovna ideální stav. Taky dejte pozor na těžká jídla. Pakliže zdlábnete celé prase, vaše tělo se bude soustředit na trávení a mozek paralyzuje gastro-demence.

Pitný režim
Z dehydratovaného mozku nic kloudného nevymáčknete. Maximálně tak závratě nebo fata morgány, což určitě nechcete. Proto si ke zkoušce připravte rozumné množství vody. Pravidelné popíjení vám dodá klid a osvěží stresem vyschlé hrdlo.

Pochybnosti?
Pochybnosti nejsou špatná věc, pokud jste uprostřed procesu. Avšak u přijímaček vám jde především o výsledek. Proto nechte pochybnosti doma. Berte zkoušku jako výzvu, díky které všem ukážete svůj intelekt a vědomosti. Zdravé sebevědomí je základem úspěchu.

Držíme palce!

Hlavní novinky