Přejít na hlavní obsah

Rádio R se představuje v novém

AnotaceRadioRJe to už rok, co na Masarykově univerzitě začalo vysílat studentské Rádio R, a rok existence často znamená čas změn a vylepšení. Podobně je to i u tohoto ambiciózního projektu, který získal finance z grantu Inovace ve výuce katedry mediálních studiích, a obdržel tak prostředky na nákup nového technické zázemí. Díky dotaci rektorátu MU došlo i na rekonstrukci jeho sídla na Fakultě sociálních studií.

„To všechno umožnilo vznik dvou nových studií – vysílacího a nahrávacího. Jsou vzájemně propojená, takže v jednu chvíli zde může vysílat celá řada lidí – dají se pořádat diskuze, zvát kapely na živé koncerty a můžeme tu i nahrávat,“ vysvětluje programový ředitel rádia Jan Motal.

Rádio bude sloužit i výuce. Už teď je úzce propojené s některými kurzy a řadě dalších může dát prostor k odvysílání projektů vytvořených studenty, ať už jde o dokumenty nebo zpravodajské pořady. „Kromě toho chceme pomoci seberealizaci každého, kdo dostane zajímavý nápad nebo bude šikovný v některé rádiové profesi. K těmto účelům máme každý pátek inkubátor, kam může po domluvě kdokoliv přijít a bez předchozích zkušeností si vyzkoušet, jaké to je dělat rádio, a třeba se i zapojit do jeho chodu,“ nabízí programový ředitel.

V rádiu nezůstanou ale jen u technických inovací. Nové vysílání má nabídnout i celou škálu nových pořadů, a to nejen od studentů z Masarykovy univerzity. Foto: David Povolný.
V rádiu nezůstanou ale jen u technických inovací. Nové vysílání má nabídnout i celou škálu nových pořadů, a to nejen od studentů z Masarykovy univerzity. Foto: David Povolný.

V rádiu nezůstanou ale jen u technických inovací. Nové vysílání má nabídnout i celou škálu nových pořadů, a to nejen od studentů z Masarykovy univerzity. „Jsme sice studentské rádio jedné univerzity, ale chceme se otevírat širší komunitě – třeba i našim absolventům a pedagogům, ale také studentům jiných vysokých škol,“ popisuje Motal. Pokračuje tedy už dříve úspěšná spolupráce se studenty JAMU a nově se zapojili i studenti VUT, kteří vedle přípravy vlastních programů pomáhají s technickým provozem rádia. „Přibude asi šest nových pořadů. Bude to třeba Boikot, který se poloinscenovaným způsobem a satiricky podívá na různá témata z každodenního života,“ uvádí Motal. Novinkou bude i ranní vysílání, s nímž se předběžné počítá od 7 do 9 hodin v pondělí až čtvrtek. Na tom všem se má podílet kolem čtyř desítek lidí.

Nadšenci provozující rádio také doufají, že se jim k poslechu rádia podaří nalákat více lidí a že rozšíří myšlenku komunitního rádia i do dalších koutů Česka. Na listopad proto nachystali velkou marketingovou akci.

Rádio R si každý může naladit na nové webové adrese www.radior.cz.

Hlavní novinky