Přejít na hlavní obsah

Double degree: Jedno studium, ale dva tituly

Na Masarykově univerzitě existuje několik takzvaných joint či double degree programů realizovaných ve spolupráci se zahraniční univerzitou. Jejich absolventi získají společný diplom a spolu s ním i titul z každé univerzity, který jim otevírá nové pracovní možnosti.

Studentky MU: Adéla Nedělková, Kristýna Kráľovská a Viktorie Melicharová.

Adéla Nedělková, Ekonomicko-správní fakulta MU, Administration publique

Česko-francouzský studijní program na Masarykově univerzitě mě zaujal už na gymnáziu, především kvůli jedinečné možnosti studovat v češtině i ve francouzštině a příležitosti vyjet do Francie. Na dvouměsíční stáži v instituci Fondation Rennes spadající přímo pod tamní univerzitu jsem pracovala na několika úkolech a projektech. Pracovat ve francouzském týmu, ve kterém jsem měla velkou volnost, mě hodně bavilo a jsem moc ráda za tuto příležitost.

Celkově pro mě bylo meziuniverzitní studium skvělá zkušenost, díky níž jsem se posunula i po jazykové stránce na úroveň umožňující bezproblémovou komunikaci nejen v pracovním kolektivu. Díky studiu se cítím dostatečně vybavená na práci a život nejenom v rámci Evropské unie a do budoucna uvažuju, že budu několik let pracovat v zahraničí. A mít dva tituly, které mají váhu na českém i francouzském pracovním trhu, vnímám jako velký benefit, díky němuž určitě snáze získám práci v cizině.

Kristína Kráľovská, Fakulta sociálních studií MU, European Governance

Při výběru magisterského programu jsem zvažovala několik možností, ale nakonec jsem se rozhodla pro meziuniverzitní program European Governance vyučovaný mezi MU a nizozemskou univerzitou v Utrechtu, jednou z nejlepších evropských univerzit. A rozhodně nelituju, protože tento typ studia mi změnil život.

Studium bylo skvělé. Výuka byla na výborné úrovni a program velmi interdisciplinární, takže jsme do stejné hloubky probírali politiku, právo a ekonomii, což mě velmi lákalo. Součástí byla také povinná stáž, kterou jsem absolvovala v institutu Evropské politiky EUROPEUM, kde jsem pracovala jako výzkumný pracovník i jako projektová manažerka. Byla to zkušenost k nezaplacení a vlastně ani neumím říct, kterou část práce jsem si užívala víc.

I když velkou výhodou tohoto studijního programu bylo, že jsem za dva roky studia získala dva tituly, celé studium pro mě znamenalo mnohem víc. A dokonce jsem se zamilovala do Beneluxu a plánuju se přestěhovat.

Viktorie Melicharová, Filozofická fakulta MU, Literatura a mezikulturní komunikace

Po dokončení bakaláře žurnalistiky a francouzštiny přišel z fakulty e-mail s nabídkou studovat double degree na belgické univerzitě. Už dříve jsem přemýšlela nad magisterským studiem v zahraničí, a když jsem na zahraniční studium navíc mohla získat od MU stipendium, neváhala jsem.

Výuka v Bruselu byla v zásadě srovnatelná s výukou na MU. Velkou výhodou bylo, že jsem si mohla díky neexistujícím prerekvizitám zapsat úplně cokoliv, takže jsem se zaměřila na jazyky, literaturu a film. Na druhou stranu jsem ale neměla žádné úlevy v hodnocení, takže když jsme za tři hodiny museli napsat čtyři eseje, musela jsem to stihnout ve stejném čase jako mí spolužáci.

Získání dvou diplomů vnímám jako něco, co mě ve výběrových řízeních odlišuje od jiných kandidátů a kandidátek. A taky věřím, že mi double degree studium pomohlo i v mé současné práci – pracuju jako kulturní publicistka webu ČT Art a nedávno jsem získala výběrový grant na týdenní pracovní pobyt v Montrealu.

Hlavní novinky