Přejít na hlavní obsah

Že bez vody to nejde, představí bohatý program EKOFILMU

49. ročník festivalu EKOFILM se uskuteční od 5. do 8. října. Místo tradičního kina Scala se tentokrát program uskuteční v kině Art, v CinemaCity ve Velkém Špalíčku a také na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

EKOFILM každý rok představuje některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. Letos je festival věnován vodě a její nezbytnosti pro život na naší planetě. „Zaměříme se na důležitost šetrného nakládání s vodou a na řešení ekologických problémů s vodou spojených. Voda totiž nezná hranic, přirozeně je překračuje a pro lidstvo představuje naprosto nenahraditelný zdroj. Od festivalu očekáváme, že přispěje k diskusi o tom, jak můžeme vodu chránit a jak každý z nás může přispět ke zlepšení situace,“ říká k letošnímu ročníku EKOFILMu ministr životního prostředí Petr Hladík, jehož resort festival pořádá.

EKOFILM každoročně představuje české veřejnosti špičkové světové filmy. Do letošního 49. ročníku se jich přihlásilo 142 z celkem 36 zemí. „Přihlášeny jsou filmy z celého světa, včetně exotických destinací jako je Peru, Pákistán, Jordánsko nebo Indonésie. Z filmů je zcela patrné, že společnost, která hledá východiska z klimatické krize, již zjistila, že některé přístupy nefungují a je nutné být obezřetný a klást si otázky o dopadu nových přístupů k přírodě mnohem dříve, než jsou zavedena do praxe”, uvádí vedoucí dramaturgyně Jitka Kotrlová.

Největší počet zájemců o účast na říjnové filmové přehlídce v Brně je letos z Německa. Tamější filmaři přihlásili do festivalu 25 snímků. Druhý největší počet přihlášených filmů je z produkce České republiky a Francie, a to konkrétně 19 snímků z každé země.

Ze všech přihlášených snímků dramaturgický tým vybral 25 nejatraktivnější filmů, které budou letos od 6. do 8. října soutěžit ve třech kategoriích. Tradiční kategorií jsou celovečerní environmentální filmy na téma Krásy přírody. Do druhé kategorie spadají mezinárodní středometrážní filmy a samostatné díly dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. V soutěžní kategorii Ve zkratce budou soutěžit krátké filmy. Udělovat se bude i Cena prezidenta festivalu a zejména Grand Prix – Hlavní cena festivalu ministra životního prostředí.

Festival už v úterý 3. října v 16:00 zahájí debata s ministrem a zástupci mladé generace na fakultě sociálních studií. Na ni v 18:30 na nádvoří Staré radnice naváže koncert Jana Bendiga. Od čtvrtka bude následovat další program, jehož součástí jsou besedy se zajímavými hosty i tvůrci soutěžních filmů, rodinný den v Zoo Brno, Výstava Mysli na lesy, Exkurze na Český hydrometeorologický ústav v Brně a mnoho dalšího. Filmy pak mohou diváci navštívit zdarma od pátku do neděle.

Fakulta sociálních studií ale organizuje řadu dalších zajímavých debat, které návštěvníkům poskytnou řadu odpovědí na otázky, které trápí v souvislosti s životním prostředím. Debatám lze jen naslouchat nebo se do nich i aktivně zapojit. Veškerý program festivalu je zdarma. Na aktivity je jen vhodné se z kapacitních důvodů registrovat

49. MFF EKOFILM se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové, starosty městské části Brno-střed Vojtěcha Mencla, rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše a rektora Mendelovy univerzity Jana Mareše.

Hlavní novinky