Přejít na hlavní obsah

DNY na MUNI: Se studentkou fakulty sociálních studií

Magdaléna Jandová říká, že studium na fakultě sociálních studií, praxe a práce v MUNI TV a České televizi jsou stres i vášeň, ale hlavně jí otevřely dveře do mediálního světa.

Studentka fakulty sociálních studií Magdaléna Jandová.

Studuji žurnalistiku a politologii a každý můj den je úplně jiný, zajímavý a mnohdy velmi nevypočitatelný. Někdy sedím celý den ve škole na přednáškách a seminářích a jindy zase běhám mezi prací, školou, natáčením a kamarády, kteří jsou nezbytnou součástí tohoto šíleného koloběhu.

Když jsem začala studovat na fakultě, tak pro mě zdejší studium znamenalo především hodně teorie, což jsem věděla, že není má cesta. Univerzita však mimo výzkumného a teoretického vyžití nabízí také nemálo praktických předmětů. Součástí žurnalistiky je i povinná praxe v médiích, bohužel pro mě ale až v druhém či třetím ročníku po absolvování nutných předmětů.

MUNI TV byla odrazovým můstkem
Já jsem však od přírody velmi netrpělivá a potřebuji všechno co nejrychleji, takže už v prvním semestru jsem se zapojila do práce a fungování univerzitní televize MUNI TV, jejíž obsah tvoří studenti.

To zpětně mohu považovat za zásadní milník v mém akademickém i profesním životě. Navíc: MUNI TV spolupracuje s Odborem komunikace Masarykovy univerzity a její reportáže se často a pravidelně objevují v odkazech Magazínu M nebo newsletterech, které jsou určeny studentům. Celá spolupráce je také honorována, takže jsem se vždy mohla soustředit na natáčení a reportáže a nemusela navíc řešit i přivýdělky na brigádách.

MUNI TV funguje na bázi od studentů pro studenty a moji noví kamarádi, a zároveň učitelé, mě naučili natáčet, stříhat a dělat redaktorskou práci. A právě to byl moment, kdy jsem zjistila, že tohle mě opravdu baví, naplňuje, a proto chci být novinářkou. S každým semestrem jsem se snažila zapojovat, co nejvíce to šlo, a dnes jsem sama šéfredaktorkou této televize. Je to skvělý způsob, jak spojit práci a zábavu, a když pracujete a tvoříte se skvělými lidmi, tak to jde od ruky. Není to však jen o natáčení, ale je za tím mnohem více. Než jdete točit například reportáž, tak vás čeká mnohdy ne úplně příjemné telefonování respondentům, rešerše tématu a obstarání techniky. A po natáčení práce taky nekončí, protože následně trávíte někdy až hodiny na střižně, než je vaše finální práce hotová. Všechna témata také konzultujeme společně každý týden na redakčních poradách. Najdete nás každé pondělí večer až v pátém patře fakulty ve střižně. Když je vše na poradě hotové, tak se naše malá studentská redakce přesune společně třeba někam dál, pár ulic od fakulty, na náměstí, do víru centra města.

Studentka fakulty sociálních studií Magdaléna Jandová.

S Českou televizí až do Štrasburku
Univerzitní televize mi dala skvělý základ a posunula mě mnohem dál, než jsem si myslela. V rámci studia jsem se pak vydala na praxi do České televize Brno, kde jsem se ještě více utvrdila v tom, že to je opravdu to pravé ořechové, a po skončení praxe jsem tam zůstala pracovat i nadále. Jak to stíhám se školou? Docela dobře. Není jednoduché skloubit dva obory, všechny semináře, MUNI TV, práci a další mimoškolní aktivity, ale jde to. Jsem ráda časově vytížená a produktivní, takže k tomu všemu ještě dělám instruktorku Seznamováku a občas se snažím jezdit i domů do malebných Beskyd za svými skvělými rodiči.

Musím říct, že ačkoliv jsem si ze začátku svým studiem nebyla jistá, tak když člověk objeví a začne využívat možností, které mu jeho škola nabízí, tak se může dostat k opravdu zajímavým věcem a projektům. Jakým? Momentálně například pracuji na reportáži a článku o Evropské unii, které pojedeme s kolegyní v listopadu prezentovat do Evropského parlamentu do Štrasburku.

Není to vždy jednoduché, protože mé dny jsou opravdu nabité. Večer se vždy vracím na byt a přemýšlím, co všechno mě čeká další den a na co jsem zapomněla. Je to stres, ale i vášeň, a já to miluju. Musím také upřímně dodat, že studium na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity mi otevřelo dveře do mediálního světa. 

MUNI TV
Studentská online televize, která působí na fakultě sociálních studií. Podporuje ve studentech pocit sounáležitosti k jedné univerzitě a pomáhá jim porozumět dalším spolužákům mimo vlastní fakultu. Tvoří reportáže, informační, ale i zábavné pořady od studentů pro studenty celé Masarykovy univerzity.

Hlavní novinky