Přejít na hlavní obsah

Sedm tipů, jak s klidem zvládnout TSP

Víme, jak velkou hraje nervozita roli při skládání jakýchkoli testů a zkoušek. Takže pro vás máme pár tipů, jak úspěšně (a hlavně v klidu) zvládnout Test studijních předpokladů (TSP).

Upozorňujeme, že následující rady nejsou určeny pro všechny uchazeče, ale jenom pro ty, kterých se týká TSP. Pokud se hlásíte na lékařskoufarmaceutickou fakultu, na fakultu sociálních studií či na fakultu sportovních studií, budou vás čekat jiné testy s jinými podmínkami. Více informací o přijímacích zkouškách naleznete také v popisu vybraného studijního programu na webu MUNI.

1. Přijďte včas – ani pozdě, ani moc brzo

Ještě před samotným dnem konání testu doporučujeme najít si na mapě trasu a také dopravní spojení na místo, ať máte jistotu, že víte, kam a jak pojedete. Mějte na vědomí, že testy uchazeči ne vždy píší v budově fakulty, na kterou se hlásí! Konkrétní čas a místo najdete nejpozději 7 dní před daným termínem ve své e-přihlášce v části „Informace k přijímacímu řízení“.

V samotné budově si dáváme záležet na přehledném značení, navíc vám všude budou k ruce organizátoři. Za podpory rodičů nebo kamarádů pro vás bude cesta příjemnější, ale rozlučte se s nimi před budovou. Při samotném testu vám nijak nepomohou, navíc sami často bývají nervózní, což vás může rozhodit.

Přijít včas neznamená pět minut před testem. Doporučujeme dát si rezervu asi 20 až 30 minut. Pokud přijdete výrazně brzy, může stres postupně narůstat, a navíc nic předem nezmůžete. Přiběhnout naopak na poslední chvíli se nevyplácí, protože po začátku čtení instrukcí vás organizátoři nemohou do třídy pustit! Takže platí klasické „raději dříve než později“, ale ideálně ne o moc dříve.

2. Nezapomeňte občanku či pas a přihlašovací údaje

Připravte se předem na všechny eventuality, abyste se mohli soustředit na to důležité a něco vás nevykolejilo. Důležitou vstupenkou do učebny je průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas (oboje platí i pro slovenské uchazeče). K samotnému testu pak budete potřebovat číslo vaší přihlášky a heslo. Abyste tyto údaje nemuseli překotně lovit v mobilu, který mimochodem musí být vypnutý, napište si oba údaje na papír a mějte ho nachystaný v kapse nebo batohu.

3. Propiska je must have a vezměte si svačinu!

Na místě budete mít k dispozici tablet, na kterém se test skládá. K tomu vám dáme i papír na poznámky, skici či výpočty. Psací potřeby si ale přineste svoje. Je jedno, jestli si přibalíte jen propisku, nebo třeba i tužku a zvýrazňovač.

TSP se skládá ze tří částí. Během testu bude jedna krátká přestávka, kdy budete moci odejít z místnosti a občerstvit se, případně si dojít na toaletu. Proto si s sebou vezměte i něco malého ke svačině. Například čokoláda je na podporu dobré nálady ideální, ale když vás povzbudí toust od mámy, směle do toho. Protože pitný režim ctíme, uzavíratelnou lahev s vodou můžete mít na stole pořád.

Studentka Lucie v jedné z učeben, kde možná budete psát TSP.

4. Elektronika je ze hry

Po celou dobu testu (i během pauzy!) nemá na stole ani ve vašich rukou místo žádná jiná elektronika kromě našich tabletů, na kterých test skládáte. Zákaz platí pro chytré i běžné hodinky, sluchátka a samozřejmě i mobilní telefony.

Nejlépe uděláte, když vše sbalíte do batohu a zajistíte, že vaše zařízení nebudou vydávat žádné zvuky. Myslete přitom také na ostatní vystresované kolegy, které může i jen vibrace telefonu dost rozhodit. Zvolte letový režim, nebo mobil ideálně úplně vypněte. Časomíru najdete na tabletu a všechny potřebné informace vám vysvětlí organizátoři před testem.

5. Dodržujte pravidla, obcházení systému se nevyplácí

Letos máte možnost až dvou termínů, nevsázíte tak na jednu kartu. Není proto žádný důvod snažit se obejít systém. Sluchátko skryté pod vlasy, tahák nebo kalkulačka, to vše jsou věci, které vám nejen po dobu testu zabavíme, ale téměř s jistotou vám kvůli nim nedovolíme dál pokračovat. Komunikace s ostatními uchazeči a opisování nedává smysl vůbec, protože budete mít se sousedem jinou verzi testu.

6. Oblečení

Téespéčka, jak studenti Testu studijních předpokladů rádi říkají, nejsou přehlídka krásy. Test prověřuje vaše znalosti a způsob uvažování, váš vkus je teď vedlejší. Věřte, že nikdo nebude hodnotit vaše oblečení, make-up nebo účes. Drtivá většina uchazečů je ponořená do sebe a okolí moc nevnímá, proto se nebojte udělat si pohodlí.

Vytáhněte ze skříně oblíbenou mikinu nebo šťastné ponožky, hlavní je, aby vám bylo příjemně. V nové košili nebo kousavém svetru se nemusíte cítit přirozeně, a tím zbytečně zvyšujete svou hladinu stresu. Pokud vám ale nové oblečení nebo perfektní make-up dodají sebevědomí a zklidnění, směle do toho.

7. Zjistěte, co vás uklidní

Pro někoho je to oblíbená hudba, jiný preferuje studenou sprchu po ránu, další zase dechová cvičení. Najděte si něco, co vás dostane z kolotoče negativních myšlenek a obav. Začněte už den předem – kvalitním spánkem – a ráno si pak udělejte hezký start dne.

Někteří jedinci mají pocit, že jim ke zklidnění pomůže alkohol, ale opak je pravdou. Pokud organizátoři pojmou podezření, že jste pod vlivem některé z návykových látek, mohou vás z testu vyloučit. Párty den před testem bychom vám také nedoporučovali.

Lucie Odstrčilová před budovou univerzity na Komenského náměstí v Brně.

Studentka Lucie Odstrčilová skládala TSP minulý rok, mohla se s námi tedy podělit s přímou zkušeností účastníka.

 „Na testu byli různí lidé. Někdo byl úplně v klidu, někdo opravdu hodně panikařil. Pamatuji si na slečnu, která seděla vedle mě a úplně celou dobu se třásla – od vstupu do učebny až po odchod pryč. Dokonce se jí neulevilo ani po dopsání, i když neměla vůbec špatný bodový výsledek,“ vzpomíná Lucie a dodává: „Ne všichni prožíváme danou situaci stejně a byla by škoda se nechat rozhodit tím, že je člověk vedle mě víc v klidu, nebo má naopak větší nervy. Já se třeba prostě několikrát zhluboka nadechnu a soustředím se jenom na sebe. Zbytek světa těch pár minut není důležitý.“

Je proto dobré se zaměřit na uklidňující techniky, které zabírají právě vám.

Držíme palce vám všem, kdo jste se rozhodli pro budoucnost s MUNI. Věříme, že pro vás bude TSP příjemným překvapením spíš než negativním zážitkem. „Organizátoři byli milí a na uchazeče se usmívali, což mi pomohlo se na místě uklidnit a zkoušku si víc ‚užít‘,“ dodává Lucie. Tak hodně štěstí!

A co vás čeká v samotném testu? Přečtěte si více na www.muni.cz/tsp.

Hlavní novinky