Přejít na hlavní obsah

Workshop Kariérního centra ukázal studentům, jak pracovat s časem nebo přehlcením

Důležité je organizování času nevzdávat a najít si v něm svůj vlastní systém, uvedla lektorka hned v úvodu.

Workshop se konal v aule Sira Rogera Scrutona.

Již tradiční workshop v podání lektorky Michaely Havlát Odehnalové na téma efektního rozvržení časového plánu v semestru pořádalo na konci února Kariérní centrum Masarykovy univerzity. Mezi šedesátkou studujících ze všech fakult převažovali studenti prvních ročníků, ale nechyběli ani jejich zkušenější kolegyně a kolegové z druhých a třetích ročníků.

„Time management je dovednost. A jako každou dovednost je potřeba ji trénovat. Není to něco, s čím se narodíme, nebo to vyzkoušíme a hned nám to jde, ale něco, kde často selháváme,” uvedla lektorka Michaela Havlát Odehnalová. Už proto je důležité zkoušet nové metody a techniky. „Přistupujte k semestru jako ke dlouhodobému projektu,“ vybídla účastníky. Základem je vypsat si úkoly, týmové spolupráce a jejich „deadliny“ a na jejich základě si určit časový plán.

Pět bodů k úspěchu

Ke zhotovení projektu potřebujete pět důležitých bodů. Musíte mít jasný cíl, poté o projektu sesbíráte základní informace, určíte si harmonogram a až pak zahájíte realizaci. Na konci vyhodnotíte, jak se nám na projektu pracovalo. „Když zhodnocení neuděláme, budeme pořád pokračovat v zaběhlém neefektivním způsobu,“ vysvětlila lektorka Havlát Odehnalová.

Klíčem ke správnému řešení je dostatek informací – musíte znát kontaktní osoby, přesné zadání úkolů i termíny jejich odevzdání včetně průběžných testů, to vše na jednom místě a s pomocí jednoho nástroje. Pro psaní poznámek doporučuje Kariérní centrum jak papírové bloky, tak digitální nástroje (One note nebo EverNote, Notion nebo Obsidian, případně klasické poznámky jako Keep nebo Color note).

Úkoly si musíte rozdělit na měsíční, týdenní a denní. K nejdůležitějším patří úkoly dne, které se musí bezodkladně splnit.

„Měly by být tři. Jen jeden nebo dva nejsou dost motivační, čtyři mohou naopak studenty demotivovat. Když je práce už moc, odrazuje to od jejího dokončování,” dodala lektorka. Časem si podle ní člověk stanovený režim zautomatizuje a na určitou část dne se připraví a nastřádá potřebnou energii.

Kurzem studenty provedla lektorka Michaela Havlát Odehnalová.

Důležité je zařadit do svého plánu také odpočinek. Bez něj by se mohla celá realizace projektu zhroutit. Vize odpočinku, jemuž vyhradíme konkrétní den, nás navíc může motivovat ke konzistentnější práci. Nástrojem pro plánování může být Google kalendář, Apple kalendář nebo BusyCal, univerzitou předplacený Microsoft To Do či nástroje Any.do, Keep, Microsoft planner, Trello nebo kartičky Asana. Upřednostňujete-li papírové formy plánovačů, poslouží vám nejlépe klasický diář. Po dotazu lektorky se ukázalo, že ho preferuje asi čtvrtina přítomných.

Najít si systém

Michaela Havlát Odehnalová sama přiznala, že svůj ideální systém našla až po vysoké škole. „Celé studium jsem se jej snažila najít, což ale není špatně, protože kdybych se tomu nevěnovala, pravděpodobně ho nemám doteď. V práci je ale dobré už svůj systém mít, protože si každý musí umět svůj čas zorganizovat a pracovat se svou disciplínou,” zmínila.

Pokud si během studií nejste jistí, co vám bude vyhovovat, můžete zkusit experimentovat a vyzkoušet si po dobu jednoho semestru některý z plánovačů. „Vyzkoušíte si třeba práci s Trellem a na konci semestru zjistíte, že vám nevyhovuje. Sepíšete si, co vám na něm nesedí, a uděláte změnu podle preferencí.“

„Některé metody mi fungují, ale jiné ne. Lektorka nám dala spoustu dobrých rad a triků, které určitě využiji. Sama používám tak čtyři kalendáře, takže tip, že si je mám synchronizovat, se mi bude hodit,” zhodnotila přínos workshopu studentka lékařské fakulty Lucie Tóthová.

Z metod realizace projektů zmínila lektorka Havlát Odehnalová například techniku Pomodoro, práci s energií, jelikož podle poznatků, které z ní pramení, udrží člověk pozornost jen 25 až 40 minut. „Dříve se pracovalo s 45 minutami, podle toho také bylo nastaveno zvonění na středních školách,” uvedla lektorka. Student by měl doplňovat energii v cyklech, například jít se po 25 až 40 minutách projít nebo napít vody. Díky tomu se vydrží učit až 8 hodin. K dalším metodám patří například sebetestování, kdy si na základě materiálů, které se člověk potřebuje naučit, vytvoří vlastní otázky, aktivní čtení nebo Cornellova metoda.

Obecně se také doporučuje pustit si ke studiu nebo práci instrumentální hudbu nebo bílý a hnědý šum, který zvyšuje soustředěnost, ale zároveň neobsahuje slova, která by studující mohla při učení mást.

Studentka ekonomicko-správní fakulty Ivana Dingová měla v plánu přijít na kurz už před třemi semestry, ale stihla to až teď při dopisování bakalářské práce. „Se vším, co zaznělo, mám zkušenost, takže jsem se nedozvěděla nic převratného, ale alespoň jsem se utvrdila v tom, co už jsem používala,” připustila Ivana, která mívala problém rozložit si čas efektivně.

Nezapomínat na odpočinek

Poslední důležitá část při plánování času je sebedisciplína. Překážkami pro studenty bývají příliš těžké úkoly, lákavější alternativy činnosti nebo nedostatek energie. Na tyto problémy ale existují mnohá řešení – těžký úkol se doporučuje rozporcovat a rozplánovat, a pokud člověka svádí jiné aktivity, před započetím práce se můžete jít projít nebo zacvičit si, pak vás předchozí lákadla mnohdy přejdou.

Abyste předešli nedostatku energie, je dobré preventivně odpočívat – alespoň jeden den v týdnu. „Nic jako lenost neexistuje. Nedostatek energie znamená, že jste ji utratili někde jinde. Je důležité odpočívat a také zvolit správný druh odpočinku, tedy fyzický po fyzické námaze, sportování pro rozptýlení po námaze psychické a dobrým příkladem emočního odpočinku může být i procházka, při níž po mně nikdo nic nechce a nepozoruje mě,” popsala lektorka, jaký druh odpočinku zvolit podle toho, čím jsme momentálně přehlcení.

Na závěr workshopu zmínila lektorka pár užitečných tipů: mít vždy po ruce jeden diář nebo kalendář, vytvořit si ve své práci rutinu a spojit ji s něčím pozitivním. Můžete si například pokaždé k učení dát kávu nebo dezert, který si běžně nedovolíte. Tak tělu ukážete, že to může být příjemné.

Studentka fakulty sociálních studií Nikol Junková od kurzu čekala praktické rady a tipy, což se jí vyplnilo. „Největší problém mi dělá zahlcenost. Vždy si všechny termíny a úkoly vypisuju, abych měla přehled, ale pokaždé, když vidím svůj měsíční kalendář, tak se nedokážu vůbec soustředit na přítomný okamžik a myslím jen do budoucna. Zaujala mě Pomodoro technika, kdy se člověk 25 minut učí a pak odpočívá, a to se střídá,“ zhodnotila po kurzu poznatky Nikol. Rovněž ocenila praktické tipy na plánovače a jejich dobré zpracování, které by jí pro příště mohly pomoci se pocitu zahlcenosti vyhnout.  

Kariérní tipy pro studenty

Na začátku jarního semestru připravilo Kariérní centrum MU pro studenty kromě workshopu o time managementu také roadshow na fakultách. Přináší v něm informace, které akce na studující v celém semestru čekají, a nabízí tipy, jak si třeba vylepšit životopis. Dále se mohou studenti účastnit různých workshopů – o zákulisí finančních trhů, pracovně-právních vztazích nebo pracovních pohovorech. V nejbližších týdnech Kariérní centrum pořádá také veletrh pracovních příležitostí JobChallenge v hotelu Pasáž. U stánků se budou představovat firmy z různých odvětví. Podobný průběh má i JobMed na lékařské fakultě. V nejbližší době se také chystá online konference JobAcademy.

Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M.

Hlavní novinky